EP U PLIVANJU

Nema još ni 18 godina, a srušio je svjetski rekord

PRVA ZVIJEZDA trećeg dana Europskog prvenstva u plivanju u Rimu zasigurno je mladi Rumunj David Popovici, koji je do zlata na 100 metara slobodno stigao s novim svjetskim rekordom, koji sada iznosi 46.86 sekundi. Popovici, koji će za mjesec dana napuniti tek 18 godina, u finalu je srušio 13 godina star rekord Brazilca Cesara Ciela Filha, postavljen u istom bazenu u Foro Italicu.

Fantastični Popovici ostvario je rezultat od 46.86 sekundi, čime je za pet stotinki srušio dosadašnji svjetski rekord, koji je Cielo postavio u posebno plivačkom kostimu koji je kasnije zabranjen. Srebro je osvojio Mađar Kristof Milak s 47.47, a broncu Talijan Alessandro Miressi s 47.63.

Popovici je u lipnju osvojio i naslove svjetskog prvaka na 100 m i 200 m slobodno.

Sjostrom opet uvjerljiva

Sjajna Šveđanka Sarah Sjostrom osvojila je svoje peto europsko zlato u disciplini 50 metara leptir. Svjetska rekorderka na ovoj dionici je u finalu plivala 24.96 sekundi, 37 stotinki zaostala je srebrna Francuskinja Marie Wattel, a 66 stotinki brončana Nizozemka Maaike de Waard.

Talijan Gregorio Paltrinieri razveselio je domaću publiku novim, trećim europskim naslovom na 800 metara slobodno, do kojeg je stigao s novim rekordom europskih prvenstava od 7:40.86. Srebro je sa 7:42.65 osvojio Nijemac Lukas Maertens, a broncu još jedan Talijan, 16-godišnji Lorenzo Galossi sa 7:43.37.

Britanke obranile zlato

Još jedno zlato za Italiju osvojila je i Benedetta Pilato na 100 metara prsno s 1:05.97 ispred sunarodnjakinje Lise Angiolini s 1:06.34 i Litvanke Rute Meliutyte s 1:06.50.

U subotu su zlata još osvojili Francuz Yohann Ndoye Brouyard na 200 m leđno i Mađarica Viktoraia Mihalyvari Farkas na 400 m mješovito, dok je ženska štafeta Velike Britanije obranila zlato na 4x100 m slobodno.