Aplikacije za praćenje djece sve su popularnije, je li ispravno koristiti ih?

Foto: Shutterstock

ELAINE SPECTOR bila je nestrpljiva doznati je li se njezin sin sigurno vratio u svoj studentski dom u Teksasu nakon nedavnog posjeta kući. Ali umjesto da je čekala da ga nazove ili pošalje poruku, mama iz Baltimorea čekala je ohrabrujuće zvono svog telefona.

Osobno iskustvo s aplikacijom za praćenje

To je zato što, poput 32 milijuna ljudi širom svijeta, Spector i cijela njezina obitelj imaju instaliranu jednu od aplikacija za praćenje djece na svojim telefonima. Aplikacija stalno prati gdje se njezino troje djece nalazi, dajući joj do znanja kada su vani, kada su na sigurnom kod kuće, ako su negdje gdje ne bi trebali biti i niz drugih podataka. 

"Došli su u školu, ding. Stigli su kući, ding", kaže Spector. "To je samo način da kao obitelj znamo gdje su svi."

Obitelj koristi aplikaciju već nekoliko godina, a Spector kaže da, dok njezina mlađa djeca s vremena na vrijeme isključuju svoje lokacije, njezin najstariji sin ju je uvijek koristio. No iako on sada ima 18 godina i živi na drugom kraju zemlje, ona priznaje da zbog pomisli da bi on mogao isključiti aplikaciju i oduzeti joj te ohrabrujuće "dingove" osjeća nelagodu. 

"Ne želim ga nadgledati, ali imamo ovu aplikaciju već neko vrijeme i dio mene se ustručava da to u potpunosti prekine", kaže ona. "Sviđa mi se suptilnost koju mi pruža, on je na sigurnom i ne moram ga gnjaviti."

Aplikacije za praćenje obitelji postale su popularne tijekom posljednjeg desetljeća. Instinkt roditelja da zaštite svoju djecu je ogroman jer mnogi roditelji smatraju da je svijet, i fizički i virtualni, sve opasniji.

Ipak, stručnjaci kažu da bi roditelji koji ih žele koristiti trebali dobro razmisliti o tome kako će to učiniti i kako će razgovarati sa svojom djecom o njima. Aplikacije postaju sve sofisticiranije u podacima koje prikupljaju, što postavlja pitanja o osobnoj sigurnosti. A djeca koja se odgajaju pod nadzorom aplikacija s vremenom postaju odrasle osobe, ostavljajući roditelje u dilemi - kada ih prestati koristiti?

Podaci protiv ovih aplikacija

Aplikacije za praćenje postale su osnovni alati za roditeljstvo u svijetu punom opasnosti. Koriste ih roditelji koji vjeruju da će sve dok znaju gdje im je dijete biti sigurniji ili da će se djeca kloniti rizičnog ponašanja ako znaju da ih se promatra. 

Zasigurno je bilo slučajeva u kojima su roditelji koristili aplikacije za praćenje kako bi pronašli tinejdžere koji su doživjeli nesreću ili čak bili oteti. No, Sonia Livingstone, profesorica na odjelu za medije i komunikacije na Londonskoj školi ekonomije i političkih znanosti, vjeruje da zapravo nema dokaza da bilo koja od ovih aplikacija štiti djecu.

Kao stručnjakinja za digitalna prava i sigurnost djece koja je napisala nekoliko knjiga o roditeljstvu u digitalnom dobu, Livingstone smatra da je velika upotreba aplikacija za praćenje razumljiv odgovor na stalne naslove o "strašnim opasnostima za našu djecu". 

Ali ona tvrdi da dugoročno aplikacije za praćenje mogu imati "nenamjerne, ali i štetne posljedice", ne samo na odnos roditelja i djece.

"Zaista poštujem roditeljsku brigu koja ih navodi na pomisao da bi ovo moglo biti rješenje, ali trebaju naći drugačije rješenje", kaže Sonia. Proizvođači aplikacija i oglašivači možda žele natjerati roditelje da vjeruju da je korištenje ovakvih aplikacija čin roditeljske ljubavi, kaže ona, ali "najvažnija stvar za razvoj je da dijete nauči vjerovati roditelju i roditelj djetetu".

"Oslanjajući se na aplikacije za otkrivanje gdje se dijete nalazi ili što gleda na internetu, osobito bez njegovog znanja, može ozbiljno potkopati to povjerenje", kaže ona, "što bi djecu moglo navesti da donose rizičnije odluke ili da to lukavo izbjegnu." 

Problem je i "strašna" količina podataka koje prikupljaju tehnološke tvrtke koje stoje iza ovih aplikacija. 

Granice i ravnoteža

Međutim, ako roditelj smatra da je aplikacija dobra opcija za njegovu obitelj, postoje načini da se minimiziraju rizici koje Livingstone ističe. Bitno je da djeca prihvate aplikaciju nakon razgovora i da znaju da ne zamjenjuje njihov odnos s roditeljima, piše BBC.

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.