Foto: Shutterstock
"BOL" može biti tek krivo protumačeni osjećaj nelagode bilo kojega tipa, fizički ili emocionalni, no stvarna bol poruka je organizma koja ukazuje na problem. Žali li se vaše dijete učestalo te se uz bolove pojavljuju i drugi neuobičajeni simptomi svakako je bolje provjeriti zdravstveno stanje djeteta. Učestala bol u trbuhu ili bol koja se ponavlja periodično može ukazivati primjerice na intoleranciju na hranu no može biti i simptom težeg kroničnog oboljenja.
Testom intolerancije utvrđuju se kategorije intolerancije, odnosno tolerancije, te se nakon inicijalne faze liječenja preporuča izbjegavanje namirnica visokog stupnja intolerancije. Intolerancija na određenu namirnicu koje bi se dijete teško odreklo stoga može biti privremeni problem do obnove crijevne flore dok teže kronično oboljenje, celijakija primjerice podrazumijeva stalna i striktna ograničenja u tradicionalnoj prehrani. Budući da akutni problem s vremenom može prerasti u kronični, a nekontrolirano kronično oboljenje uzrokovati ozbiljne komplikacije svakako bi uzrok učestale boli trebalo dijagnosticirati.
Sindrom propusnih crijeva, sindrom iritabilnih crijeva, disbioza - prekomjerna prisutnost gljivica i štetnih crijevnih bakterija u odnosu na one korisne, intolerancija na hranu i slično ne dijagnosticira se rutinski u sustavu zapadne medicine. Dijagnostički pregledi u tom smislu vrlo su agresivni i skupi te stoga moraju biti, sa sigurnošću, opravdani. Sindrom propusnih crijeva kao takav primjerice „ne postoji“ ako bolest koja ga uzrokuje nije dijagnosticirana.
Za utvrđivanje intolerancije na hranu primjerice na tržištu se nudi mnogo pregleda, a kvalitetu rezultata najčešće možete procijeniti cijenom pretrage. Najpreciznije testiranje je iz vlasi kose jer kosa čuva informacije kroz „povijest“ nastanka. Pretrage se također razlikuju po broju namirnica na koje se tolerancija testira. Opću, preciznu, sveobuhvatnu i neagresivnu dijagnozu nudi primjerice biorezonantna medicina, odnosno metoda biofeedbacka.