JEDNA od najpoznatijih biljaka mesožderka, Venerina muholovka (dionaea muscipula), već je sama po sebi dovoljno fascinantna, a sada su znanstvenici otkrili još jednu njenu nevjerojatnu osobinu – prilikom zatvaranja listova ona stvara mjerljivo magnetsko polje.
Najnovije istraživanje moglo bi pomoći stručnjacima da bolje razumiju kako biljni svijet koristi magnetske signale za komunikaciju ili za upozorenje o oboljenju.
Mjerili magnetizam na "Cvijetu leša"
Znanstvenici već od prije znaju da biljke koriste električne signale kao neku vrstu živčanog sustava. Sumnjali su da u tu svrhu koriste i magnetizam, ali je bilo teško evidentirati takav proces, piše Science Alert.
2011. su pokušali registrirati magnetsko polje oko neobične biljke amorphophallus titanium koju ponekad nazivaju i "Cvijet leša" jer ima vrlo neugodan miris. Koristili su atomske magnetometre koji mogu otkriti najmanje fluktuacije u magnetskom polju.
S obzirom na to da su primijetili da biljka stvara skoro pa neprimjetno magnetsko polje kazali su kako će sljedeći put raditi analizu na nekoj drugoj, manjoj biljci.
"Venerina muholovka ima više okidača"
"Uspjeli smo pokazati da akcijski potencijali u višestaničnom biljnom sustavu proizvode mjerljiva magnetska polja, što nikada prije nije bilo potvrđeno", kazala je fizičarka Anne Fabricant sa Sveučilišta Johannes Gutenberg (JGU) u Njemačkoj.
"Akcijski potencijali" su zapravo brzi naleti električne aktivnosti, a Venerova muholovka može imati više takvih okidača. Naime, ako tu biljku dodirnete, ozlijedite, izložite toplini ili hladnoći, tada se pokreću njeni akcijski potencijali.
Stručnjaci su tijekom ovog istraživanja koristili toplinsku stimulaciju za aktiviranje električne aktivnosti i pomoću magnetometra mjerili magnetske fluktuacije. Izmjerili su razinu magnetske aktivnosti koja je usporediva sa snagom živčanih impulsa kod ljudi, odnosno koja je milijun puta slabija od Zemljinog magnetskog polja.
Proučavanje signalizacije na velikim udaljenostima
"Osim dokaza o postojanju te pojave, naša otkrića utiru put ka razumijevanju molekularne osnove biomagnetizma u biljkama", pišu istraživači u studiji.
"U budućnosti će se magnetometrija koristiti za proučavanje električne signalizacije na velikim udaljenostima kod različitih biljnih vrsta i za razvoj neinvazivne dijagnostike biljnog stresa i bolesti", dodali su.
Istraživanje naziva Action potentials induce biomagnetic fields in carnivorous Venus flytrap plants objavljeno je u časopisu Scientific Reports.