"LEDENJAK sudnjeg dana" na Antarktici, koji je dobio nadimak jer bi njegovo urušavanje moglo dovesti do katastrofalnog porasta razine mora, prema novom istraživanju brzo se otapa na neočekivane načine. Ledenjak Thwaites otprilike je veličine Floride i nalazi se na zapadnoj Antarktici. Dio onoga što ga drži na mjestu je ledeni greben koji strši na površinu oceana. Greben djeluje poput čepa, zadržavajući ledenjak na kopnu i pružajući važnu obranu od porasta razine mora, piše CNN.
U dvjema studijama, objavljenim u časopisu Nature, znanstvenici kažu da su na ledenjaku otkrili dramatične promjene. Otkrili su da se duboke pukotine i "stubičaste" formacije u ledu tope puno brže od površinskog sloja iako je tempo otapanja ispod većeg dijela ledene ploče sporiji nego što se dosad mislilo.
Ledenjak Thwaites svake godine izbacuje milijarde tona leda u ocean. Osobito brzo topljenje događa se na mjestu gdje se ledenjak susreće s morskim dnom, piše CNN. Potpuni kolaps Thwaitesa mogao bi dovesti do porasta razine mora za više od 70 centimetara, što bi bilo dovoljno da opustoši obalne zajednice diljem svijeta. Znanstvenici su procijenili da bi globalna razina mora u konačnici mogla porasti za oko tri metra ako se Thwaites sruši.
"Ledenjak je još uvijek u problemu"
Kako bi bolje razumjeli ove velike promjene na ledenjaku, tim američkih i britanskih znanstvenika iz International Thwaites Glacier Collaborationa otputovao je na ledenjak krajem 2019. godine. Koristeći bušilicu s vrućom vodom, izbušili su rupu duboku gotovo 600 metara u ledu i tijekom petodnevnog razdoblja provodili razna mjerenja.
Instrumenti su uključivali robota poput torpeda nazvanog Icefin, koji im je omogućio pristup područjima koja je prije bilo gotovo nemoguće istražiti. Uspio je "uzeti podatke od morskog dna sve do leda", rekla je za CNN Britney Schmidt, izvanredna profesorica na Sveučilištu Cornell i glavna autorica jednog od radova. Rezultati istraživanja otkrivaju "vrlo nijansiranu i složenu sliku", rekao je za CNN Peter Davis, oceanograf i vodeći autor drugog rada.
Znanstvenici su otkrili da, iako se ledenjak povlači, stopa otapanja ispod većine ravnog dijela ledenog grebena manja je od očekivane. Stopa otapanja iznosila je u prosjeku 2 do 5.4 metra godišnje, manje nego što su projicirali prethodni modeli. Prema istraživanju, topljenje je potisnuto slojem hladnije, svježije vode u podnožju ledenjaka, između ledene ploče i oceana.
"Ledenjak je još uvijek u problemu", rekao je Davis dodavši: "Ono što smo otkrili je da unatoč malim količinama otapanja, još uvijek postoji brzo povlačenje ledenjaka, tako da se čini da nije potrebno puno da bi se ledenjak izbacio iz ravnoteže."
Neobično otkriće
Znanstvenike je iznenadilo i drugo otkriće. Otkrili su podvodni ledenjački krajolik, mnogo složeniji nego što se očekivalo, kojim dominiraju neobične stepeničaste formacije i pukotine, toliko velike da se protežu kroz cijeli ledenjak. Istraživački tim otkrio je da je topljenje bilo posebno brzo u tim područjima. Topla, slana voda prodire kroz pukotine i proširuje ih, pridonoseći nestabilnostima u ledenjaku.
"Otapanje duž pukotina moglo bi postati primarni okidač kolapsa cijelog ledenjaka", prema autorima studije.
Studija iz 2021. pokazala je da bi se ledenjak mogao razbiti u sljedećih pet godina. "Znali smo da se ovi ledenjaci mijenjaju. Znali smo da je to povezano s temperaturom oceana. Znali smo da se događa topljenje. Znali smo da se atmosfera zagrijava. I znali smo da se ledenjaci raspadaju", rekla je Schmidt.
Najnovije istraživanje pruža "djeliće koji nedostaju" kako bi se točno utvrdilo kako se ta promjena događa, rekla je.
David Rounce, glaciolog sa Sveučilišta Carnegie Mellon koji nije bio uključen u studiju, rekao je za CNN da novo istraživanje nudi "nove uvide u to koliko se brzo otapa dno ledene ploče i u mehanizme po kojima se otapa, koji su vrlo važni za poboljšavanje našeg razumijevanja i sposobnost modeliranja kako će se Thwaites promijeniti u budućnosti".
"Unatoč činjenici da je ledenjak od svih nas jako udaljen, posljedice onoga što se dogodi na Thwaitesu utjecat će na cijeli svijet", rekao je Davis.