POČELO je dovođenje osumnjičenih zbog tragedije u dubrovačkoj hidroelektrani u Državno odvjetništvo u Dubrovniku. Prvi je doveden Nikola Rukavina, aktualni član Uprave HEP-a .On je kao član uprave HEP-a pod istragom obuhvaćen zbog 'zapovjedne odgovornosti' koja proizlazi iz činjenice da je do prije dvije godine obnašao funkciju direktora HEP - Proizvodnje, objavio je Dubrovački dnevnik.
Odvjetnik uhićenog člana uprave HEP-a: Pojam odgovorne osobe je vrlo relativan
Njegov odvjetnik Krešimir Škarica nakon ispitivanja obratio se novinarima.
"Moj branjenik se aktivno branio, znači iznosio je obranu. Očitovao se na sve okolnosti. Sada čekamo hoće li državni odvjetnik zatražiti određivanje pritvora", rekao je Škarica.
Škarica je naglasio kako Rukavina nema ni objektivne niti stvarne veze s inkriminacijom za koju ga se tereti. "Teret dokaza je na Državnom odvjetništvu. Mi tek sad nakon iskaza možemo izvršiti uvid u spis, vidjeti koji su DORH-ovi dokazi izvedeni, kakva je kvaliteta rekonstrukcije i vještačenja. Na tome ćemo temeljiti obranu”, najavio je Škarica.
Istaknuo je da se Rukavina očitovao na sve okolnosti za koje ga terete, ali se nije mogao detaljnije očitovati o sadržaju samog kaznenog postupka, iako je, kako kaže, policija navode iz kaznene prijave 'pustila u medije'. "Time je stvoren negativan dojam i slika o mom branjeniku. Razumijem ogorčenje i građana i obitelji stradalih, ali u ovom trenutku nema ni objektivne ni građanske niti kaznenopravne odgovornosti nema na strani mog branjenika”, istaknuo je Škarica.
Podsjetio je da je Rukavina jedan od rijetkih koji je bio na sprovodu stradalih djelatnika te pomogao da se obitelji stradalih primarno obešteti.
Istaknuo je i da je pojam odgovorne osobe vrlo relativan. "To je osoba koja provodi sve mjere kontrole i nadzora te na jedan način sprječava katastrofe koje se nažalost mogu dogoditi, ali se nikad ne mogu sa sigurnošću predvidjeti. U cijelom lancu odlučivanja i postupanja u HEP-u on je bio samo jedan od karika. Ni prva ni zadnja”, smatra Škarica.
Nakon ispitivanja drugog osumnjičenika Željka Starmana, što je najavljeno za popodne, državni odvjetnik odlučit će o prijedlogu za određivanje istražnog zatvora, o čemu će u srijedu odlučivati sudac istrage Županijskog suda.
Pet mjeseci nakon tragedije prva uhićenja
Podsjetimo, policijski službenici Službe kriminalističke policije Policijske uprave dubrovačko-neretvanske dovršili su višemjesečno, opsežno kriminalističko istraživanje koje je uslijedilo nakon požara u Hidroelektrani Dubrovnik 10. siječnja ove godine kada je život izgubilo troje djelatnika Hidroelektrane, njih sedam je zadobilo ozlijede, a Društvu HEP pričinjena izravna i neizravna materijalna šteta velikih razmjera, objavio je jučer MUP.
Kriminalističkim istraživanjem je utvrđena osnovana sumnja da je ukupno osam hrvatskih državljana rođenih 1970., 1956., 1953., 1954., 1951., 1949., 1975., 1947. počinilo kazneno djelo iz čl. 222. st. 2. Kaznenog zakona „Teška kaznena djela protiv opće sigurnosti“ u vezi s kaznenim djelom iz čl. 221. st. 1. Kaznenog zakona „Opasno izvođenje građevinskih radova“ i svi oni su tijekom današnjeg dana ispitani u svojstvu osumnjičenika na području Zagreba, Splita i Dubrovnika.
Trojica osumnjičenih sumnjiče se da su kao direktori, ujedno odgovorne osobe investitora u gradnji, tijekom naručivanja i praćenja građevinskih radova obnove i sanacije Hidroelektrane Dubrovnik propustili poduzeti zakonom predviđene radnje zbog čega građevinski radovi nisu izvedeni u skladu s relevantnim propisima i pravilima struke.
Ostalih pet osumnjičenih osoba sumnjiče se da kao projektanti i izvođači radova građevinske radove obnove i sanacije Hidroelektrane Dubrovnik nisu izvodili u skladu s tehničkim propisima i pravilima struke što je neposredno ugrozilo sigurnost uposlenika i imovine.
Dvojica prvoosumnjičenih će tijekom sutrašnjeg dana biti predani pritvorskom nadzorniku ove Policijske uprave, dok je protiv ostalih nadležnom državnom odvjetništvu podnesena kaznena prijava u redovnoj zakonskoj proceduri.
Kazne od 3 do 15 godina zatvora
U požaru koji je 10. siječnja buknuo u HE Plat nestala su tri radnika koji su nakon opsežne potrage pronađeni mrtvi. Jedno tijelo pronađeno je istog dana oko 14 sati u odvodnom kanalu hidroelektrane, a drugo oko 21,50 sati na obali mora u Cavtatu. Za trećim djelatnikom HE tragalo se do nedjelje 13. siječnja navečer, kada je njegovo tijelo locirano u pomoćnoj cijevi odvodnog kanala HE. U požaru je ozlijeđeno još sedam osoba, a Društvu HEP pričinjena je izravna i neizravna materijalna šteta velikih razmjera.
U četverodnevnoj danonoćnoj potrazi u teškim vremenskim uvjetima na kopnu, moru, u podmorju i u zraku, sudjelovalo je više od sto ljudi - djelatnika policije, HGSS-a, svih vatrogasnih postrojbi i dobrovoljnih vatrogasnih društava s juga Hrvatske, djelatnika HE Plat, mještana, ronioca i Obalne straže Omiš, a medicinski tim je bio cijelo vrijeme u pripravnosti.
Zbog nesreće je ukupno osumnjičeno osmero hrvatskih državljana za teška kaznena djela protiv opće sigurnosti te za kaznena djela opasnog izvođenja građevinskih radova.
"Trojica su osumnjičeni da su kao direktori, ujedno odgovorne osobe investitora u gradnji, tijekom naručivanja i praćenja građevinskih radova obnove i sanacije Hidroelektrane Dubrovnik propustili poduzeti zakonom predviđene radnje zbog čega građevinski radovi nisu izvedeni u skladu s relevantnim propisima i pravilima struke", naveli su iz policije.
Ostalih su osumnjičeni da kao projektanti i izvođači sanaciju Hidroelektrane Dubrovnik nisu izvodili u skladu s tehničkim propisima i pravilima struke što je neposredno ugrozilo sigurnost uposlenika i imovine.
Za teška kaznena djela protiv opće sigurnosti predviđena je zatvorska kazna od 3 do 15 godina zatvora, a za kaznena djela opasnog izvođenja građevinskih radova od šest mjeseci do pet godina zatvora.