PUTNIČKE agencije-članice udruge UHPA u deset mjeseci 2021. zabilježile su pad prometa od oko 70 posto u odnosu na 2019., što je nešto malo bolje od 90-postotnog pada u 2020., a zbog toga i nastavka utjecaja pandemije na poslovanje bar do travnja 2022. očekuju nastavak mjera pomoći za očuvanje radnih mjesta.
Istaknuo je to u petak na godišnjoj skupštini udruge predsjednik Udruge hrvatskih putničkih agencija (UHPA) Tomislav Fain, koji je naveo i da je udruga, unatoč svim izazovima pandemije i uz štedljivost, uspjela odraditi sve aktivnosti te i povećati redovito članstvo za par agencija, na njih ukupno 234, kao i broj pridruženih članica s 98 prije pandemije na 106.
"Pet agencija je otišlo u stečaj tijekom pandemije"
"Pet agencija je otišlo u stečaj tijekom pandemije, a od sadašnje 234 članice dvije su u blokadi, što nam je žao, ali se to dogodi i u redovnim uvjetima poslovanja. Dobro je da je većina opstala u pandemiji, što ne bi mogli bez mjera vlade, na čemu smo zahvalni. S obzirom na to da su mnogi iscrpili razne financijske mogućnosti, od kredita do prodaje imovine, te su nam mjere potrebne i dalje, bar do travnja 2022. kako bi preživjeli do proljeća, kada ipak očekujemo neki promet", naglasio je Fain.
No, promet će i u 2022. biti otežan ako se pandemija ovako nastavi, kao što je otežan i sada s pogoršanjem epidemiološke slike diljem Europe, posebice u rezervacijama i uplatama skijanja i zimskih odmora preko agencija, što je dobro krenulo jesenas, a sada je zastalo.
"Cijepljenje i covid-potvrde važne za povratak putovanja"
Cijepljenje i covid-potvrde Fain je označio važnim za povratak putovanja, pa tako agencije dobivaju i upite za 2022., ali je i dalje dosta neizvjesnosti.
"Nadamo se određenoj stabilizaciji prometa i vraćanju povjerenja putnika, ali bez mjere vlade nećemo moći, oko čega i pregovaramo s resornom ministricom i ministrom rada te vjerujemo da će pomoći i zbog važnosti agencija za hrvatski turizam", poručio je Fain.
Skupština UHPA-e je zbog svih problema odlučila i da 16 posto agencija koje nisu platile članarinu za 2020. i 2021. to mogu učiniti do kraja lipnja 2022. u 50 posto manjem iznosu, kao i da će članarina za 2022. biti 30 posto manja.
Također su prihvatili i financijsko izvješće UHPA-e i plan za 2022. po kojemu ta udruga planira po 6 posto manje i prihode i rashode ili oko 1.8 milijuna kuna, kao i to da se zaposlenima u uredu UHPA-e u plaći vrati 20 posto za koliko su manje zbog pandemije.
"Radit ćemo na pripremama agencija za uvođenje eura"
Direktorica UHPA-e Ivana Maltar naglasila je da je pad prometa u agencijskom poslovanju ukupno u Hrvatskoj i veći od onog članica UHPA-e, oko 85 posto. Stoga je, kaže, jedan od važnijih ciljeva rada za 2022., osim pregovora s vladom oko mjera i nastavka aktivnosti na raznim EU projektima, i razgovor s osiguravateljima oko ugovaranja osiguranja jamčevine za slučaj nesolventnosti organizatora paket-aranžmana.
Također će raditi na pripremama agencija za uvođenje eura i oko dvojnog iskazivanja cijena, moguće već od kolovoza 2022., kao i zelenim i održivim certifikatima, digitalizaciji i drugom.
"Svi se nadamo i želimo da se agencijski, tj. organizirani turistički promet u 2022. vrati na pretpandemijske razine"
Pomoćnik ministrice turizma i sporta Robert Pende je, govoreći o 2.2 milijarde kuna sredstava za turizam iz NPPO-a, naglasio da se u suradnji s UHPA-om i agencijama traže načini da se agencijama i više pomogne iz oko 60 posto sredstava koja su namijenjena privatnom sektoru.
Suradnja UHPA-e i agencija nastavit će se i u 2022. i s Hrvatskom turističkom zajednicom (HTZ), a direktorica Sektora za sustav TZ-a i razvoj proizvoda u HTZ-u Slavija Jačan Obratov tu je suradnju ocijenila odličnom, iznijevši i podatak da je HTZ kroz potpore od 2014. do 2020. za DMK (destinacijske) agencije izdvojila 7.7 milijuna kuna.
"Svi se nadamo i želimo da se agencijski, tj. organizirani turistički promet u 2022. vrati na pretpandemijske razine, ili na oko 35 posto udjela u ukupnom prometu koliko je bilo u 2019., dok je to u 2021. iznosilo oko 24 posto", rekla je Jačan Obratov.