Foto: Hina
AMERIČKI istražitelji traže motive u pozadini eksplozije bombe i pokušaja aktiviranja bombi u New Yorku i New Jerseyu ovog vikenda i nastoje otkriti je li osumnjičeni muškarac podrijetlom iz Afganistana imao pomagače i je li se radikalizirao u inozemstvu.
Rahami i dva policajca ranjeni su u pucnjavi.
Vlasti nisu odmah dale informacije o mogućim Rahamijevim motivima, kojeg savezni tužitelj tereti po pet točaka optužnice za pokušaj ubojstva prvog stupnja i optužbi za posjedovanje oružja.
Očekuje se da će biti podneseno još optužbi protiv Rahamija na saveznom sudu. Newyorški gradonačelnik rekao je da je eksplozija bombe u New Yorku u kojoj je ranjeno 29 ljudi bio "teroristički čin".
Rahami, koji sa svojom obitelji živi iznad obiteljskog restorana u Elizabethu u New Jerseju također je osumnjičen za postavljanje bombe koja je eksplodirala u trgovini u New Jerseyu u subotu, naprave pronađene pored mjesta eksplozije u New Yorku i šest drugih naprava pronađenih pored željezničke postaje u nedjelju navečer.
Eksplozije i podmetnute naprave potaknule su jačanje sigurnosti u najvećem američkom gradu koji već je na najvišem stupnju pripravnosti zbog okupljanja skupa svjetskih čelnika na godišnjoj Općoj skupštini UN-a ovaj tjedan. Raspoređeno je iz tog razloga i dodatnih 1000 policajaca.
Premda dužnosnici nisu dali šire informacije o Rahamiju, CNN je, navodeći neimenovani policijski izvor, objavio da je Rahami često putovao u Afganistan i Pakistan zadnjih godina, uključujući i godinu dana boravka u Pakistanu do ožujka 2014. Policija istražuje je li Rahami bio radikaliziran u inozemstvu, navodi CNN.
The New York Times je objavio da zasad nisu pronađeni dokazi da je Rahami prošao vojnu obuku u inozemstvu ali da FBI nastoji odrediti jesu li njegove akcije bile pod vodstvom IS-a ili bilo koje druge terorističke organizacije.
Američki sigurnosni izvori zasad ne mogu potvrditi da je Rahami putovao u Pakistan i Afganistan, kao što se objavilo u nekim izvješćima. Putnici koji dolaze iz zemalja poput Afganistana i Pakistana rutinski moraju proći dodatnu provjeru.
Rahami nije prije ovog događaja identificiran kao opasan. Njegova obitelj poznata je policiji zbog pritužbi na glasnu buku u obiteljskome halal restoranu s piletinom u Elizabethu.
Događaji su također pojačali raspravu o sigurnosnim izazovima u SAD-u sedam tjedana prije predsjedničkih izbora, a predsjednički kandidati Donald Trump i Hillary Clinton sukobili su se na tu temu ponovno u ponedjeljak.
Putovao je u Afganistan i Pakistan
Rahami je inače rođen u Pakistanu i američki je državljanin, javlja CNN.
Otkriveno je kako je Rahami često putovao u rodni Afganistan. Nakon povratka u Ameriku ispitivan je nekoliko puta, no tada ga tamošnje vlasti nisu smatrale opasnim. Također je potvrđeno kako je Rahami osim u Afganistan, putovao i u zemlje izvan Bliskog Istoka.
Osumnjičeni je 2011.godine boravio u Kandaharu u Afanistanu i u Quetti u Pakistanu, potvrdili su iz imigracijskog ureda. Potvrđeno je kako se Rahami oženio upravo u gradu Quetta, koji je inače poznat kao glavno središte Talibana.
Nakon povratka u Sjedninjene Američke države, a zbog boravka u Quetti, Rahami je morao prolaziti kroz nekoliko sigurnosnih provjera. Upravo je u to vrijeme imigracijskom uredu rekao kako je u Pakistan odlazio posjetiti svoju obitelj te je prisustvovao vjenčanju svog ujaka.
U Pakistanu je boravio godinu dana
Vlati su potvrdile kako je Rahami boravio u Pakistanu tijekom 2013. godine i tamo ostao do početka 2014. Zanimljivo je kako je njegov brat Mohammad putovao u Pakistan u isto vrijeme, javlja CNN.
Otkriveno je kako je u to vrijeme osumnjičeni putovao autom iz Pakistana u Afganistan. Nakon povratka u Sjedninjene Američke države, bio je ispitivan od strane istražitelja, kojima je rekao kako je u Afganistan odlazio u posjetu svojoj ženi.
Objavljeno je kako je Rahami htio dovesti svoju ženu u SAD, no detalji o njezinom preseljenju nisu poznati. Tijekom 2014. godine Rahami je posjetio kongresmena Albia Siresa iz Islamabada, Pakistana te je bio zabrinut zbog ženine vize. Kasnije je otkriveno kako je njezina putovnica istekla, zbog čega joj konzulat nije htio vratiti vizu.
Istražitelji provode istragu je li Rahami bio radikaliziran prije nego se vratio u Sjedninjene Američke države 2014. godine.
Vlasti su potvrdile kako je Rahami postao američki državljanin 2011. godine. U Ameriku je stigao 1995. godine, nekoliko godina nakon što je njegov otac tražio azil u toj zemlji, priopćio je CNN.
Školovao se u SAD-u
Rahami je pohađao kriminalistiku u New Yorku, ali ipak nije uspio diplomirati.
Rahamijeva obitelj koja također živi u SAD-u, jutros je na facebooku objavila kako želi malo privatnosti.
Istražitelji su Rahamija pronašli pomoću otiska i njegovog mobitela, kojem su uspjeli doći u trag. Potraga je završila, nakon što je Rahami ranjen i prevezen u bolnicu.
Još uvijek nije poznato na koji je način Rahami povezan s napadima, a tamošnje vlasti vjeruju kako su uhvatili glavnog krivca. Osumnjičeni je imao pomoć pa se istraga nastavlja.