Šefica iz AZTN-a o Tommyju: Da su dijelili hranu umirovljenicima, ne bi bili kažnjeni

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Predsjednica Vijeća Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN) Mirta Kapular komentirala je odluku o kazni trgovačkom lancu Tommy u iznosu 212.000 eura zbog posebnog popusta umirovljenicima.

Naime, ta je vijest izazvala podosta pažnje i ukazala na određene birokratske zavrzlame, u kojima se slijepo pridržava pravila. Po njima, AZTN je s pravom kaznio Tommy jer su cijene bile ispod nabavnih, a to je "nepoštena trgovinska praksa". Iz Tommyja su kazali da ih je prijavio strani trgovački lanac, a ministar gospodarstva Ante Šušnjar obećao je popuštanja.

"Propis je takav kakav je, ali ćemo promptno reagirati kako bismo omogućili svima onima koji žele prodavati proizvode jeftinije, bilo da nekada idu i ispod nabavne cijene", rekao je. Na opasku da se prehrambeni proizvodi po zakonu ne smiju prodavati ispod nabavne cijene, odgovorio je da će se ići u pravcu omogućavanja prodaje ispod nabavne cijene i tih proizvoda, bez da trgovac bude sankcioniran.

"Treba odmah reći da nije nepoštena trgovinska praksa davati popuste. Dapače, oni su dobri, posebno za osjetljive skupine. Ono što je dopušteno, mogu kombinirati, ali zabranjeno je da se u formiranju maloprodajne cijene ide ispod nabavne. O tome je bilo riječi", kazala je Kapular za N1 i objasnila da se to utvrdilo kroz analizu.

S jedne strane, ti proizvodi se nisu prodavali ispod nabavne cijene svima, samo umirovljenicima. Trgovac je time izgubio, svjesno, kaže.

"To nije loše. Loše je što trgovac nije ukalkulirao unaprijed cijenu kako ona ne bi išla ispod nabavne. Takva praksa dugoročno donosi općenito lošu situaciju. Odredbom se pokušava spriječiti ići na štetu proizvođača. Konkretnije, veliki trgovac ide prodavati mlijeko ispod nabavne cijene, što proizvođač mora pratiti smanjenjem cijene, ali to si ne može priuštiti i na kraju oni s jačim položajem bolje prolaze. To želimo spriječiti, nestanak konkurentnosti", objasnila je Kapular.

Ipak, cijena nije vrijedila za sve potrošače, samo za umirovljenike. I to tijekom konkretnog jednog dana. "Sve što trgovac i dobavljač rade u okviru zakona je dozvoljeno."

"Da su darovali hranu, ne bi bili kažnjeni"

"Treba vidjeti i razmotriti bilo kakvu izmjenu zakona. Po mom iskustvu, to će biti tema neke stručne skupine. Sigurno nije loša opcija za razmisliti s iznimkom za ovako neku skupinu potrošača."

Ministar smatra isto to, čak tvrdi i da je regulator bio prestrog. "Nije bio prestrog jer se pridržavao propisa."

Svejedno, odjeci javnosti su negativni prema AZTN-u jer se ovdje nije radilo o pogodovanju trgovcu. "Slažem se s pogodnostima, samo ne izvan zakona. On je takav kakav jest i moramo ga se pridržavati", ponovila je Kapular.

Što ako će hrana propasti u slučaju da se ne proda? I što kad trgovci daruju proizvode? "Postoje iznimke u tom slučaju, baš za prehrambene proizvode pred istekom roka trajanja ili izlazi iz asortimana. Kad se radi o darivanju, kazne ne bi bilo jer to nije propisano zakonom."

Ispada da Tommy ne bi bio kažnjen da je umirovljenicima darovao proizvode. "U zakonu to nije definirano, kažem. Tommy se može žaliti na ovu odluku", naglasila je Mirta Kapular i spomenula da su i strani trgovački lanci bili kažnjeni kad bi se odlučili za praksu koja je protiv propisa.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.