Tužitelji u Južnoj Koreji ispričali su se ženi koja je prije više od 60 godina osuđena jer se branila tijekom seksualnog napada, piše BBC. Choi Mal-ja bila je osuđena na 10 mjeseci zatvora s uvjetnom odgodom od dvije godine jer je 1964., kada je imala 18 godina, odgrizla dio jezika muškarcu koji ju je pokušao silovati.
Potaknuta pokretom MeToo u Južnoj Koreji, Choi, danas 78-godišnjakinja, godinama se borila za ukidanje presude. Ponovno suđenje počelo je jučer u gradu Busanu, gdje su se tužitelji ispričali i zatražili od suda da poništi osuđujuću presudu. "Šezdeset i jednu godinu zbog države sam živjela kao kriminalka", izjavila je Choi novinarima ispred suda uoči ročišta. Rekla je da se nada da će buduće generacije moći živjeti sretno i slobodno od seksualnog nasilja.
Na početku suđenja glavni tužitelj Busana Jeong Myeong-won izjavio je: "Iskreno se ispričavamo. Nanijeli smo Choi Mal-ja, žrtvi seksualnog zločina koju je trebalo zaštititi, neizrecivu bol i patnju."
Konačna presuda očekuje se 10. rujna, a pravni stručnjaci predviđaju da će sud ukinuti osuđujuću presudu. Nakon ročišta Choi je ispred sudnice podignula šaku i uzviknula: "Pobijedili smo!" Proslavila je zagrlivši aktiviste iz građanskih organizacija koji su joj došli pružiti podršku.
Prema sudskim dokumentima, 1964. godine Choi Mal-ja napao je 21-godišnji muškarac. Oborio ju je na tlo u južnom gradu Gimhaeu i gurnuo joj jezik u usta. Choi se spasila tako što mu je odgrizla 1,5 centimetara jezika. Muškarac je bio osuđen na šest mjeseci zatvora s uvjetnom odgodom od dvije godine zbog neovlaštenog ulaska na tuđi posjed i zastrašivanja. Nije bio osuđen za pokušaj silovanja.
Choi je dobila strožu kaznu od napadača zbog nanošenja teške tjelesne ozljede. Sud je tada zaključio da je njezina reakcija "prešla razumnu granicu nužne obrane". Od tada se njezin slučaj navodi u pravnim udžbenicima u Južnoj Koreji kao klasičan primjer nepriznavanja prava na samoobranu u slučaju seksualnog nasilja.
Nakon što ju je krajem 2010-ih nadahnuo korejski pokret MeToo, Choi se obratila organizacijama za ljudska prava i započela inicijativu za obnovu postupka. Zamolbu za obnovu podnijela je 2020., 56 godina nakon napada, ali su je niži sudovi isprva odbacili. Tri godine kasnije Vrhovni sud dopustio je da se suđenje obnovi.
Njezina borba za pravdu postala je poznata u cijeloj zemlji. Choi i drugi aktivisti prosvjedovali su ispred zgrade Vrhovnog suda u Seulu. "Još uvijek ne mogu vjerovati", rekla je jučer nakon ročišta, prenosi list Korea JoongAng Daily. "Ali, ako tužitelji sada priznaju svoju pogrešku, vjerujem da pravda u ovoj zemlji ipak postoji."