RUSKI naftni div Rosneft podnio je tužbu sudu u Njemačkoj protiv vlade u Berlinu zbog preuzimanja podružnice koja uključuje i veliku rafineriju u Schwedtu, izvijestili su njemački mediji. Vlada je sredinom rujna povjerila upravljanje Rosneftovom podružnicom domaćem regulatoru za energiju kako bi osigurala kontrolu nad rafinerijom u Schwedtu, koja opskrbljuje gorivom Berlin i značajan dio sjeverne Njemačke.
Četvrta po veličini rafinerija u Njemačkoj
Rafinerija u Schwedtu nema izlaz na more, četvrta je po veličini u Njemačkoj i podmiruje 90 posto potražnje Berlina za gorivom. Otkad je izgrađena 60-ih godina prošlog stoljeća, naftu nabavlja isključivo u Rusiji naftovodom Družba. Schwedt derivatima opskrbljuje i dijelove zapadne Poljske te zračnu luku Berlin-Brandenburg.
"Uz vlasništvo, otklanja se i prijetnja energetskoj sigurnosti i postavlja kamen temeljac za očuvanje i budućnost lokacije Schwedt", priopćilo je tada ministarstvo gospodarstva. Naglasili su tada i da Rosneft Deutschland čini oko 12 posto njemačkih kapaciteta za preradu nafte i da spada među najveće prerađivače nafte u Njemačkoj.
Osim Schwedta, regulator sada upravlja i Rosneftovim rafinerijama u Karlsruheu i Vohburgu. Ruska kompanija sada je saveznom upravnom sudu u Leipzigu podnijela tužbu protiv vlade, izvijestio je u četvrtak poslovni list Handelsblatt, pozivajući se na zastupnika Rosnefta, odvjetnički ured Malmendier Legal.
Rosneft: Sve do danas ispunjavamo obveze isporuka sirove nafte
Rosneft tvrdi da je potez bio neopravdan budući da je uredno ispunjavao svoje ugovorne obveze. "Sve do današnjeg dana Rosneft u punom opsegu ispunjava svoje obveze isporuka sirove nafte", napisao je odvjetnički ured Malmendier Legal u tužbi, prema pisanju njemačkog poslovnog lista.
U ruskoj kompaniji nisu odmah bili dostupni za komentar izvješća. Njemačko ministarstvo gospodarstva priopćilo je u petak da zna za Rosneftovu tužbu, dodavši da još nije dobilo nikakve dokumente.
Tvrde da su bili ispunjeni uvjeti za preuzimanje Rosneftove podružnice, prema zakonu o energetskoj sigurnosti. "Razlozi su ugrožavanje opskrbe energijom i prijetnja narušavanja sigurnosti opskrbe", dodao je glasnogovornik.