Predsjednica FBiH: Nametanje političkih predstavnika Hrvatima je pogubno

Foto: Armin Durgut/PIXSELL

Lidija Bradara, predsjednica Federacije Bosne i Hercegovine, u intervjuu za vecernji.ba govorila je o političkim previranjima i krizama u ovom entitetu te suradnji i odnosima Hrvata i Bošnjaka.

Smatra da politička kriza u toj zemlji više nije iznimka, već konstanta koja je prisutna barem na jednoj razini vlasti i s uzrocima koji se ne rješavaju, već samo mijenjaju oblik.

"Politička previranja i nedostatak odgovornosti i iskrenosti unutar sustava godinama koče naš napredak i udaljavaju nas od Europske unije. Europski put nije samo strateški cilj - to je obveza prema građanima koji traže sigurnost, pravdu, radna mjesta i vjeru da se ovdje može živjeti dostojanstveno. Pitanje europske budućnosti Bosne i Hercegovine ne bi smjelo biti pitanje izbora nekih političara, već odgovornosti prema samima sebi i građanima", navela je.

"Hrvatski narod i HDZ su oduvijek pružali ruku suradnje"

Dalje poručuje, govoreći o izmjenama Izbornog zakona, kako su hrvatski narod i HDZ "oduvijek pružali ruku suradnje".

"Hrvatski narod i HDZ BiH ruku suradnje su oduvijek pružali. Naš cilj nije ničiji gubitak, već osiguravanje onoga što u demokratskim i europskim zemljama pripada svim konstitutivnim narodima: legitimno predstavljanje, politička jednakopravnost i funkcionalne institucije.

Promjena Izbornog zakona ne bi smjela biti predmet političkog taktiziranja, već nužan korak prema dugoročnoj stabilnosti Federacije i cijele Bosne i Hercegovine. Nametanje političkih predstavnika jednom narodu nešto je što je pogubno za odnose i budućnost. To je unutarnji problem, ali samim time i prepreka na europskom putu", rekla je Bradara.

Njezin je stav da je suradnja na razini FBiH korektna i funkcionalna iako postoje različiti politički pogledi i pristupi prema nekim temama. Kako dodaje, to je očekivano.

"Stabilnost FBiH temelji se na međusobnom povjerenju i partnerskom odnosu Hrvata i Bošnjaka"

"No, važno je da u ključnim trenucima postoji spremnost za razgovor i donošenje odluka u interesu svih građana. Kada je riječ o parlamentarnim odnosima, izazovi su nešto izraženiji - ritam rada je sporiji nego što bismo željeli. Određene stranke sada su već nekoliko puta pale na testu 'parlamentarne većine'.

Jedan od primjera je status Kiseljaka, točke koja je pala bez opravdanja. Neke stvari iz prošlosti, bez obzira na to koliko bismo ih htjeli promijeniti, ne možemo i jedino što nam preostaje je pronaći što više zajedničkih točaka da bismo maksimalno iskoristili preostalo vrijeme aktualnog mandata", smatra Bradara te dodaje kako se stabilnost FBiH temelji na partnerskom odnosu Hrvata i Bošnjaka.

"Stabilnost Federacije BiH temelji se na međusobnom povjerenju i partnerskom odnosu Hrvata i Bošnjaka. Bez toga teško ćemo govoriti o trajnoj stabilnosti i napretku. Preduvjet za to je iskren dijalog, međusobno uvažavanje i spremnost da svi prihvatimo političku i društvenu realnost BiH - tri konstitutivna naroda i jednakopravnost.

Moramo se usmjeriti na ono što nas povezuje te imati iskreniji i konkretniji odnos prema institucijama. Ljudi su u svakodnevnom životu usmjereni jedni na druge, a naša je obveza institucionalno im osigurati stabilno okružje i sigurniju budućnost".

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.