Na europskim su burzama jutros cijene dionica pale, treći dan zaredom, jer inflacija u Britaniji nije oslabila, pa su splasnule nade u smanjenje kamata u toj zemlji.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u minusu 0,2 posto, oslabivši treći dan zaredom.
Pritom je londonski FTSE indeks oslabio 0,12 posto, na 8.155 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,15 posto, na 18.490 bodova, a pariški CAC 0,14 posto, na 7.570 bodova.
Pad indeksa treći dan zaredom uslijedio je nakon što je objavljeno da je inflacija u Britaniji u lipnju iznosila 2 posto, isto kao i mjesec dana prije, no više nego što su analitičari očekivali.
Premda je ta stopa inflacije u skladu s ciljanim razinama britanske središnje banke, splasnule su nade da će banka smanjiti kamate već u kolovozu.
I na većini azijskih burzi cijene su dionica pale. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je u 9,30 sati gotovo nepromijenjen u odnosu na jučer.
Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks oslabio 0,4 posto, dok su cijene dionica u Šangaju i Južnoj Koreji pale između 0,2 i 0,7 posto. U Hong Kongu i Australiji porasle su, pak, između 0,1 i 1 posto.
Kineske su burze posljednjih dana pod pritiskom zbog sporijeg nego što se očekivalo oporavka tamošnjeg gospodarstva, ali i zbog toga što su, nakon propalog pokušaja atentata na republikanskog kandidata za predsjednika SAD-a Donalda Trumpa, porasli njegovi izgledi za pobjedu na predstojećim izborima.
Trumpovo pobjeda mogla bi dovesti do novog trgovinskog sukoba između Bijele kuće i Pekinga, kao što je bio slučaj u njegovom prvom mandatu.
Trump je jutros izazvao i oštar pad cijena dionica na burzi u Tajvanu jer je u intervjuu Bloomberg BusinessWeeku doveo u pitanje podršku SAD-a toj zemlji kazavši kako bi Tajvan trebao platiti za zaštitu SAD-a.
Nije jasno što je pod time mislio, no tržišta se plaše da će u slučaju pobjede na izborima Trump dodatno zaoštriti ionako oštru trgovinsku retoriku.
Novi rekordi na Wall Streetu
Ostale burze u regiji prate, pak, jučerašnji rast Wall Streeta, pa su cijene dionica u Australiji dosegnule rekordne razine, a na Novom Zelandu najviše razine u dvije godine.
Ulagače su, naime, ohrabrili novi rekordi Dow Jones i S&P 500 indeksa. Jučer je, naime, Dow Jones skočio 1,85 posto, dok je S&P 500 porastao 0,64, a Nasdaq 0,20 posto.
Novi rekordi ponajviše se zahvaljuju očekivanjima da će američka središnja banka u rujnu smanjiti kamatne stope jer inflacijski pritisci popuštaju, dok se rast gospodarstva usporava.
To su pokazali i jučer objavljeni podaci o prometu u maloprodaji, koja je porasla, ali sporije nego prethodnih mjeseci. To je podržalo nadu da će američko gospodarstvo izbjeći recesiju, unatoč visokim kamatnim stopama.
Nakon što su mjesecima snažno rasle cijene dionica tehnoloških kompanija, posljednjih dana njihov je rast usporen, a brže rastu cijene dionica onih sektora i kompanija, koje bi mogle imati više koristi od smanjenja kamatnih stopa.