"U zadnjih nekoliko tjedana dinamika nasilja se promijenila. Kriminalci su odlučili ulaziti u direktne sukobe s vlastima", rekao je.
23 tisuće mrtvih
Od 2006. godine, kad su policija i vojska na naredbu predsjednika Felipea Calderona krenule u sukob s kartelima, poginulo je gotovo 23.000 ljudi. Vlada tvrdi da je 90 posto ubijenih stradalo u međusobnim obračunima bandi. Napadi na pripadnike sigurnosnog miljea nisu bili neuobičajeni, ali su dosad bili prilično rijetki.
Nakon dva velika napada tijekom vikenda može se očekivati da će "broj žrtava među pripadnicima sigurnosnih službi rasti", rekao je Gomez-Mont.
Dva odvažna napada
U subotu su naoružani kriminalci napali konvoj u kojem se vozio glavna sigurnosna dužnosnica države Michoacan. Preživjela je napad, budući da se vozila u terencu otpornom na metke, ali su dva njena tjelesna čuvara i dva prolaznika stradali. Među devet ranjenih bile su dvije djevojčice stare dvije i 12 godina.
Jedan dan ranije kriminalci su postavili zasjedu za dva policijska vozila u kaotičnom graničnom gradu Ciudad Juarezu, pri čemu je stradalo sedam policajaca i jedan 17-godišnjak, dok su dva policajca teško ranjena. Odgovornost za napad navodno je preuzela frakcija koja se bori s kartelom Juarez, trenutno najjačim kartelom u državi.
SAD mora prihvatiti svoju ulogu
Gomez-Mont rekao je da SAD mora učiniti više kako bi spriječio krijumčarenje droge i oružja preko granice. Dodao je da neke bande "nalaze određenu vrstu utočišta na drugoj strani granice, a SAD uvelike doprinosi dinamici nasilja".
"Od Amerikanaca očekujemo da priznaju kako njihov novac i njihova potražnja za drogom imaju veliku ulogu u uzrokovanju nasilja u Meksiku. Oni moraju prihvatiti odgovornost", rekao je.
SAD je meksičkim sigurnosnim službama dao helikoptere, pse tragače, opremu za nadzor i druge oblike potpore preko inicijative vrijedne 1,3 milijarde dolara. "To nije malo, ali nije ni dovoljno", rekao je Gomez-Mont.