SUSJEDI bivšeg direktora HŽ-a Davorina Kobaka, uhićenog zbog pronevjere više milijuna eura u Hrvatskim željeznicama, mahom navode kako im je zabranjeno davati izjave, a oni rijetki koji su progovorili okarakterizirali su ga kao "finog i pristojnog" te naveli kako o njegovim eventualnim kriminalnim radnjama nisu ništa znali.
> Bivši direktor HŽ-a uhićen zbog pronevjere više milijuna eura!
"Znam da je Kobak radio u HŽ-u na visokoj funkciji. Međutim, ne znam zašto bi bio uhićen jer nisam pratio priču oko pronevjere novca u toj tvrtki. Mogu vam reći da je Kobak pristojan i fin gospodin i nikada ga nisam čuo da je povisio glas, niti bio drzak prema nekome. Ako je krao, očito je to radio daleko od bilo čijih očiju i na fin način. Nisam vidio policiju da pretražuje njegov stan", rekao je za Jutarnji listi jedan od Kobakovih susjeda.
Podsjetimo, bivši direktor HŽ-a Davorin Kobak, bivša direktorica AGIT-a Biserka Robić i njen komercijalni direktor u AGIT-u Andrija Sarić uhićeni su nakon višemjesečne istrage o malverzacijama u Hrvatskim željeznicama koju su zajedno vodili policija i USKOK, uz suradnju kolega iz MUP-a Srbije. Tereti ih se za pronevjeru nekoliko milijuna eura. Hrvatska policija i dalje traga za Vladimirom Vasiljevićem, bivšim direktorom Željeznica Srbije, koji im je pomogao u pronevjeri novca.
Kobak još u veljači sve poricao
Kobak je navodno iskoristio povrat duga Željeznica Srbije Hrvatskim željeznicama te u suradnji sa svojim srpskim kolegom Milenkom Šarićem pronašao način da iz firme izvuče više od tri milijuna eura, o čemu se u medijima pisalo početkom godine. Kako bi izvukao novac iz zemlje i oprao ga, Kobak je navodno zatražio usluge bivše direktorice AGIT-a, zavisne kompanije HŽ-a, koju se sumnjiči da je, uz pomoć nekolicine suradnika, otvorila račune u Švicarskoj i Austriji na koje je prebacila novac fiktivnim fakturama.
Uskok navodno posjeduje vrlo opsežnu dokumentaciju o cijelom slučaju, kao i dokaze da je Davorin Kobak podizao novac s računa off shore kompanija u Zagrebačkoj banci u Mostaru. Off shore kompanije koje su čelnici HŽ-a koristili kako bi preko fiktivnih faktura pokušali oprati novac imaju sjedišta na Cipru, na Maršalskom otočju, u Velikoj Britaniji, Austriji, Švicarskoj, BiH i Srbiji.
Postoje indicije da je Kobak s mutnim poslovima počeo još dok je bio direktor AGIT-a, a nastavio je i kad je postao direktor HŽ-a dok ga je u bivšoj kompaniji naslijedila njegova suučesnica Robić. Čim su oni napustili AGIT i Hrvatske željeznice, suradnja sa spornim off shore kompanijama misteriozno je prestala, što postaje puno jasnije u svjetlu informacija kojima raspolaže Uskok, a koje pokazuju da su neke od tih kompanija sami osnovali.
Kad su se u veljači ove godine u hrvatskim medijima prvi put pojavili napisi o malverzacijama unutar HŽ-a, prozvani je Davorin Kobak održao konferenciju za novinare na kojoj je odbacio sve optužbe i najavio podizanje tužbe. "Nisam imao 'robu za trgovati' i nisam ni mogao ponuditi to što mi imputiraju", naglasio je tada Kobak uz napomenu kako ništa nije mogao napraviti bez odobrenja Kalmetinog ministarstva. "Medijski napadi na mene su pokrenuti kako bi se skrenula pozornost s pravih problema u HŽ-u", tvrdio je tada Kobak, koji je smijenjen s mjesta šefa HŽ-a samo dan prije nego je priča o malverzacijama procurila u medije.