Indijski proizvođači lomljene riže traže ukidanje zabrane izvoza

Foto: EPA

Indija bi trebala odobriti izvoz lomljene riže, rekli su izvoznici za Reuters, istaknuvši da su zalihe početkom veljače dosegnule rekordnu razinu i uvelike nadmašile vladin prag. Izvoz lomljene riže mogao bi pomoći da se zalihe u najvećem svjetskom izvozniku smanje i da je afričke zemlje s nižim prihodima nabavljaju po povoljnijim cijenama.

Azijski proizvođači stočne hrane i etanola mogli bi pak računati na jeftiniju sirovinu, dodaje Reuters.

"Vlada (na zalihama - op. ur.) ima puno više riže nego što je potrebno, što znači da s opskrbom nema problema. Trebali bi stoga dopustiti izvoz 100 posto lomljene riže", rekao je predsjednik udruge izvoznika REA B. V. Krishna Rao.

Udruga je od ministarstva trgovine i industrije zatražila ukidanje zabrane. Ministarstvo trgovine i industrije i ministarstvo za zaštitu potrošača, hranu i javnu distribuciju nisu odgovorili na upit Reutersa da komentiraju njihov zahtjev.

Zabranila izvoz lomljene riže u 2022.

Indija je u rujnu 2022. godine zabranila izvoz lomljene riže, nusproizvoda mljevenja riže, a u srpnju i kolovozu 2023. ograničila je i isporuke svih ostalih kategorija te žitarice, strahujući da će oskudne padaline naškoditi proizvodnji.

Situacija se u međuvremenu poboljšala pa je New Delhi ukinuo ograničenja izvoza svih kategorija riže, uz izuzetak lomljene.

Početkom veljače država je na zalihama imala ukupno 67.7 milijuna tona riže, uključujući i onu nepoliranu, a vlada je odredila prag od 7.6 milijuna tona, pokazuju podaci koje je prikupila Food Corporation of India (FCI).

U takvim je uvjetima vlada FCI-ju dopustila prodaju nekih vrsta riže za domaću proizvodnju etanola, a sada bi trebala ukinuti i zabranu izvoza lomljene riže, rekao je izvršni direktor u tvrtki Satyam Balajee Himanshu Agrawal, vodećem izvozniku.

Godine 2022. Indija je izvezla 3.9 milijuna tona lomljene riže, uglavnom u Kinu, za potrebu proizvodnje stočne hrane, i u afričke zemlje poput Senegala i Džibutija, za ljudsku prehranu.

Glavni su konkurenti Indije na tržištu riže Vijetnam, Tajland, Pakistan i Mjanmar, podsjeća Reuters.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.