Dostavljači Wolta idu u prosvjed.
"To je robovlasništvo. Neki koji rade preko agregatora ne mogu skupiti ni 500 eura", rekao je organizator prosvjeda Wolta za Novu TV.
"Skupit ćemo se na Velesajmu, krenuti oko 10 i oko 11 sati biti ispred ureda Wolta. Krenut ćemo zajedno automobilima, skuterima i biciklima, a ispred ureda će biti održan govor i nadamo se da će nas primiti unutra", rekao je Nader Wahsh, jedan od organizatora prosvjeda, koji će se u četvrtak održati u Zagrebu.
Nadaju se da će Woltova aplikacija cijeli dan biti blokirana, kao što je bio slučaj tijekom nedavnog štrajka, te očekuju da će im se u prosvjedu pridružiti i radnici drugih aplikacija za dostavu. Pred Wolt će doći s 12 zahtjeva, a Wahsh je istaknuo one najvažnije.
"Želimo da vrate cijenu rada koja je bila prije – da start bude 2 eura. Prije je start bio 14,5 kuna. Sada je 1,37 eura za automobile, a za bicikle još manje. Također tražimo da se prvih pet kilometara plaća 40 centi po kilometru, a svaki nakon 60 centi. Umjesto da nam zbog inflacije povećaju naknadu jer su isto učinili restoranima i kupcima, nama su je spustili", objasnio je.
Tvrdi da je i stranim i domaćim radnicima u nešto više od godinu dana zarada gotovo prepolovljena.
"Prije bismo za 10 sati dnevno, pet ili šest dana tjedno, zaradili 2000 eura bruto, od čega bi nam ostalo oko 1300 eura neto. Sada je za isto radno vrijeme prosječna neto plaća oko 800 eura", tvrdi Wahsh.
Problem je, napomenuo je Wahsh, i što zbog velikog broja radnika više nitko ne može dovoljno zaraditi.
"Nema dovoljno dostava. Ako nemate dostavu, to se ne smatra radnim vremenom. Sada moramo raditi 12 – 14 sati. To je robovlasništvo. Neki koji rade preko agregatora ne mogu skupiti ni 500 eura plaće", rekao je.
"Agregatori u oglasima tvrde da dostavljači imaju osam sati radnog vremena dnevno. Imaju, ali to je efektivno radno vrijeme – vrijeme koje provedete u dostavi, a dostava više nema kao nekad. Mi tražimo da radno vrijeme počne kad se u aplikaciji prijaviš da si počeo raditi i završi kad se odjaviš", dodao je.
Komunikacija radnika loša je i s Woltom i s agregatorima.
"Prema našim procjenama, stranih radnika je oko 80 posto i oni rade preko agregatora, a mnogi domaći rade preko obrta. Problem je što je strancima pitanje posla vezano za ostanak u Hrvatskoj. Njima se teško žaliti na plaću ili dugo štrajkati jer u slučaju otkaza moraju hitno pronaći posao ili će biti deportirani", objasnio je Wahsh.
"Radnici nemaju ni normalno zdravstveno osiguranje. Vama može u parku, dok čekate dostavu, nešto pasti na glavu i niste pokriveni. Imate osiguranje samo za vrijeme dostave. Osim toga, agregatori računaju rad po kiši, na blagdan ili iza ponoći kao i svaki drugi. Oni kupcu naplate više, ali nama ne daju više", rekao je.
Zbog toga, između ostalog, organizatori prosvjeda traže ukidanje agregatora i direktnu suradnju s Woltom. "Onda Wolt neće zapošljavati ljude koji nisu potrebni, nego će zaposliti one koji su potrebni. Naravno, Wolt neće primiti sve radnike koji su kod agregatora, ali vjerujem da mnoge hoće jer oni stalno traže nove dostavljače", zaključio je Wahsh.