Slovenija će legalizirati marihuanu? Četiri biljke po osobi i sedam grama u džepu

Ilustracija: EPA

Zastupnici Slobode i Ljevice, stranaka koje čine vladajuću koaliciju u Sloveniji, predstavili su danas prijedlog zakona o kanabisu kojim bi se regulirala ograničena osobna upotreba.

Prema prijedlogu, punoljetnim osobama bilo bi dopušteno uzgajati do četiri biljke konoplje u vlastitom domu te posjedovati do sedam grama sušenih cvjetova na javnim površinama. Uvela bi se i ljestvica tolerancije za THC u prometu, dok preprodaja ostaje strogo kažnjiva. Stranka SD (Socijaldemokrati), iako dio koalicije, nije podržala prijedlog svojim potpisima, piše 24ur.

Do četiri biljke, 300 grama zaliha po kućanstvu

Na savjetodavnom referendumu u lipnju prošle godine birači su glasali o upotrebi kanabisa u osobne svrhe. Dvije trećine građana je bilo za korištenje marihuane u medicinske svrhe, dok je nešto više od 51% glasova bilo za legalizaciju ograničene osobne upotrebe.

Prema zakonskom prijedlogu, punoljetnim osobama omogućilo bi se da na adresi stalnog ili privremenog prebivališta uzgajaju do četiri biljke konoplje, dok bi ukupni broj biljaka po kućanstvu bio ograničen na šest. Osoba bi na javnim mjestima mogla imati do sedam grama sušenih cvjetova, kod kuće do 150 grama, odnosno do 300 grama po kućanstvu, izjavila je zastupnica Slobode Sara Žibrat.

Pravila za vozače i radnike

Prijedlog zakona predviđa i uvođenje razine tolerancije THC-a kod vozača, slično kao kod alkohola. Granica se postavlja na tri nanograma THC-a po mililitru krvi. Ako vozač ne pokazuje psihomotorne smetnje, neće biti kažnjen; u slučaju blažih smetnji, kazna će biti 300 eura i četiri kaznena boda. Za razine od tri do pet nanograma predviđena je kazna od 600 eura i osam bodova, dok za više od pet nanograma kazna iznosi 1200 eura i 18 bodova.

Radi zaštite korisnika, zakon zabranjuje poslodavcima da testiraju radnike na THC tijekom redovnih liječničkih pregleda. Poseban naglasak stavlja se i na zaštitu maloljetnika – predviđene su preventivne mjere u nadležnosti Nacionalnog instituta za javno zdravlje, zabrana pristupa maloljetnicima biljkama konoplje, kao i zabrana pušenja u njihovoj blizini, osobito u krugu odgojno-obrazovnih ustanova, dodala je Žibrat.

Prodaja bi bila kažnjiva, darivanje dozvoljeno

Zastupnica Levice Nataša Sukič poručila je da zakon provodi volju birača izraženu na referendumu te donosi strogu regulaciju. Preprodaja konoplje i dalje će biti kažnjiva, ali će biti dopušteno besplatno darivanje unutar dopuštenih količina. Sukič je odbacila tvrdnje da zakon predstavlja zdravstvenu prijetnju, navodeći da istraživanja pokazuju kako kanabis nije opasniji od već legalnih supstanci poput alkohola i duhana.

Smatra da će zakon pomoći u destigmatizaciji konoplje i njezinih korisnika.

Stranka SD nije podržala prijedlog zakona svojim potpisima, no Žibrat smatra da njihovi stavovi nisu bitno različiti te ne vidi razlog da na kraju ne podrže zakon. U SD-u traže mogućnost uzgoja većeg broja biljaka, što Sloboda ne podržava. Žibrat je najavila da će se najprije održati javno predstavljanje stajališta i pripremiti odgovarajuće izmjene.

U prošlosti je SD pojasnio da ne podržava prijedlog jer smatra da ne provodi volju građana, da je sadržajno manjkav i da nedostaje jasna regulacija. Ipak, najavili su da se prijedlogu neće izravno protiviti. Na današnjem glasanju prijedlog su podržala šestorica zastupnika SD-a, dok je jedan bio odsutan.

Dozvolili korištenje kanabisa za medicinske i znanstvene svrhe

Zastupnici su sa 50 glasova za i 29 protiv usvojili zakon o kanabisu za medicinsku i znanstvenu upotrebu. Glavni cilj zakona, prema riječima predlagatelja, jest omogućiti građanima pristup sigurno uzgojenoj konoplji u medicinske svrhe, piše 24ur.

Propisivanje konoplje u medicinske svrhe bit će moguće na temelju stručne procjene liječnika, za bilo koju indikaciju ili stanje. Moći će se propisati najviše za jednomjesečno liječenje i to na neobnovljivi recept, a prije prvog recepta bit će potreban pregled u ambulanti, koji se potom mora ponoviti nakon godinu dana.

Zastupnica Sara Žibrat iz pokreta Sloboda ocijenila je zakon revolucionarnim i za gospodarstvo jer ne predviđa monopol u proizvodnji i uzgoju medicinske konoplje, već će za dozvolu moći aplicirati svako poduzeće koje ispunjava zakonske uvjete.

Među prednostima zakona, na sjednici parlamenta u lipnju, istaknuto je i uklanjanje nepotrebnih birokratskih prepreka koje postoje u drugim državama gdje su monopol i obvezni državni otkup jedini modeli.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.