ASTRAZENECA

Je li istina da je EU izvezla 41 milijun doza cjepiva, a Velika Britanija i SAD nula?

Foto: EPA/123rf/Index

JOŠ prije nešto više od godinu dana Velika Britanija je formalno još bila članica Europske unije. Danas su Bruxelles i London u ogorčenoj svađi oko cjepiva za koronavirus, koje se, očito, ne proizvodi dovoljnom brzinom, pa ga se jedna i druga strana pokušavaju domoći što više mogu, ne mareći previše za potrebe drugih. 

>>Zašto EU ne može do cjepiva? Jer uhljebljuje tisuće šuica

No jasno je da je u toj jagmi za spasonosno cjepivo, koje predstavlja jedini vidljivi izlaz iz pandemije, EU izvukla deblji kraj. Dok je Velika Britanija već cijepila polovicu svog odraslog stanovništva najmanje jednom dozom cjepiva (više od 30 milijuna doza), u EU je prosjek cijepljenih dosad depresivno niskih 10.4%, prema podacima Europskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti (ECDC). U Hrvatskoj je situacija još gora - samo 8.5% stanovništva cijepljeno je prvom dozom.

Glavni uzrok tome ozbiljno je kašnjenje britansko-švedskog proizvođača AstraZeneca s isporukom cjepiva zemljama članicama EU, unatoč ugovoru koji je potpisala s Bruxellesom i prvotnom obećanju o isporuci 120 milijuna doza u prvom tromjesečju. Na kraju je smanjila tu kvotu na samo 30 milijuna, uz obećanje o još 70 milijuna doza u drugom tromjesečju, prema čemu imamo svakog razloga biti skeptični.

Italija otkrila 30 milijuna doza cjepiva koje je AstraZeneca čuvala

Jučerašnje otkriće od gotovo 30 milijuna doza cjepiva koje je AstraZeneca čuvala u skladištu u Italiji, koje se, kako piše talijanska La Stampa, spremala izvesti u Veliku Britaniju, dok u isto vrijeme ostavlja EU da nervozno čeka na ugovorene desetke milijuna doza. Talijanski dužnosnik kasnije je potvrdio da je inspekcija pronašla i zaplijenila skriveno cjepivo i rekao da će se doze poslati u Belgiju.

Iz AstraZenece su, pak, odgovorili da je 13 od zaplijenjenih 29 milijuna doza bilo namijenjeno za slanje u siromašne zemlje u sklopu globalne inicijative COVAX, koju vode WHO i UNICEF, a da je ostalih 16 bilo namijenjeno za EU. Međutim, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen izjavila je prije nekoliko dana da EU zasad ne može donirati cjepivo siromašnim zemljama, barem "dok ne budemo imali bolju proizvodnu situaciju u EU", kako je objasnila.

>>U Italiji pronađeni milijuni skrivenih doza cjepiva, javila se AstraZeneca

Napetosti na relaciji Bruxelles - London i Bruxelles - AstraZeneca u međuvremenu su ozbiljno narasle, a EU je čak zaprijetila da će zabraniti izvoz cjepiva u Veliku Britaniju, budući da se AstraZenecino cjepivo ne proizvodi samo u Velikoj Britaniji već i u dvije tvornice kooperanata u Nizozemskoj i Belgiji.

Boris Johnson: Ne blokiramo izvoz cjepiva

Britanski premijer Boris Johnson zbog toga je ranije ovog mjeseca neizravno prozvao EU za tzv. "nacionalizam cjepiva", odbacujući u isto vrijeme optužbe predsjednika Europskog vijeća Charlesa Michela da je Velika Britanija, kao i SAD, zabranila izvoz cjepiva proizvedenih na njihovu teritoriju. Johnson je dodao da je Velika Britanija obećala donirati 548 milijuna funti COVAX-u.

Johnsonov ministar obrane, Ben Wallace, rekao je preko vikenda da bi se vlasti EU trebale ponašati kao "odrasli" te da bi trebale surađivati s Velikom Britanijom na maksimizaciji proizvodnje na obostranu korist. Nasreću, čini se da se nakon sastanka u srijedu situacija malo primirila, pa su Velika Britanija i EU u zajedničkom priopćenju navele da rade "na konkretnim koracima koje možemo poduzeti kratkoročno, srednjoročno i dugoročno te stvoriti win-win situaciju i proširiti opskrbu cjepiva za sve naše građane."

Ministar vanjskih poslova Velike Britanije, Dominic Raab, izjavio je pak da su prijeteći komentari iz Bruxellesa "nešto protiv čega se EU i UK inače udružuju kad dolazi od drugih zemalja s manje demokratskim pogledima, koje se upuštaju u takve eskapade."

Charles Michel: Pitanje je sljedeće: koliko su doza oni izvezli?

Michel je u međuvremenu odgovorio Johnsonu da zna da "postoje različiti načini nametanja zabrane ili restrikcija na cjepiva i/ili lijekove, jer očito postoji jasna zabrana (izvoza) lijekova."

"No pitanje je sljedeće: koliko su doza oni izvezli? To je vrlo jednostavno pitanje, a od jučer nisam čuo odgovor na to vrlo jednostavno pitanje", poentirao je Michel. I, zaista, kako piše FullFact, postoji niz medicinskih proizvoda vezanih za covid-19 kojima je britanska vlada zabranila izvoz, iako on ne uključuje sama cjepiva.

Da Johnson baš i nije iskren, sugerira i to što je, kako piše Reuters, AstraZeneca obavijestila dužnosnike iz Bruxellesa da London koristi stavku u ugovoru kojom sprječava izvoz cjepiva sve dok potrebe Velike Britanije ne budu potpuno zadovoljene. I, zaista, iako je Bruxelles tražio od Londona da izveze dio cjepiva iz dvije tvornice koje se navode kao dobavljači (i) za EU, London nije pristao izvesti niti jednu dozu u EU.

>>Naručili smo ogromnu količinu najjeftinijeg cjepiva. Problemi s njim se gomilaju

Neki europski dužnosnici još su oštrije odgovorili na prozivke iz Londona. Tako je liberalni eurozastupnik i bivši premijer Belgije, Guy Verhofstadt, u objavi na Facebooku u nedjelju istaknuo da je EU dosad izvezla 41.6 milijuna doza cjepiva, dok su SAD i Velika Britanija izvezle - nula doza.

"Čini se da nacionalizam cjepiva o kojem Raab govori - prema brojkama - boravi s druge strane La Manchea i Atlantika", napisao  je Verhofstadt i popratio to tweetom profesora novinarstva sa Sveučilišta u Sorbonni, Alexa Taylora. Taylor je kao dokaz iskoristio infografiku koju je objavio portal Bloomberg, a na kojoj se navodi da je EU izvezla 41.6 milijuna doza cjepiva, od čega daleko najviše upravo u Veliku Britaniju.

The vaccine nationalism Raab is talking about seems - based on these figures - to reside on the other side of the Channel and the Atlantic...!

Objavljuje Guy VerhofstadtNedjelja, 21. ožujka 2021.

Fact-checker: Tvrdnja o izvozu uglavnom točna, ali nedostaje kontekst 

Međutim, Verhofstadtovu objavu Facebook je označio kao informaciju kojoj "nedostaje kontekst", uz pripadajuću poveznicu na provjeru činjenica specijalizirane stranice FullFact.org.

Bloomberg je, kako je rekao za FullFact, dobio podatke iz dokumenta EU, a isti broj izvezenih doza navela je i Von der Leyen. Ipak, radi se o broju doza cjepiva koje su u 33 zemlje izvan EU izvezli sami proizvođači s teritorija EU, a ne sama EU kao naddržavni entitet. S druge strane, nije potpuno jasno koliko je zapravo doza cjepiva izvezeno s teritorija Velike Britanije i SAD-a u druge zemlje, odnosno je li taj broj zaista nula.

Iako britanska vlada odbija otkriti tu brojku, FullFact navodi da je ona zaista vjerojatno - nula, ako se ne računaju sastojci za zajedničko cjepivo američkog Pfizera i njemačkog BioNTecha, koji su, navodno, izvezeni iz Velike Britanije u tvornice u EU.

>>Bijela kuća potvrdila: Čuvamo zalihe AstraZenece za Amerikance

Što se SAD-a tiče, iako dosad, po svemu sudeći, nije bilo izvoza cjepiva s njezina teritorija, Bijela kuća prošli je tjedan najavila da planira izvesti četiri milijuna doza cjepiva AstraZenece u Meksiko i Kanadu. Znakovito je, doduše, da je administracija Joea Bidena odbila zamolbu iz EU da njoj izveze dio svojih zaliha ovog cjepiva, koje, inače, još uvijek nije ni odobreno u SAD-u.

EU s AstraZenecom sklopila mnogo gori ugovor za sebe nego Velika Britanija 

Čini se da je jedan od razloga zašto se iz Velike Britanije ne izvoze cjepiva, a iz EU da, u ugovorima koje su ove dvije strane potpisale s proizvođačima cjepiva. Kao što smo već pisali, Velika Britanija sklopila je mnogo povoljnije ugovore - za sebe, naravno - nego EU.

London je tako u svoj ugovor s AstraZenecom uključio dodatan članak (13.2.9), koji kaže da AstraZeneca "neće sklopiti nikakav sporazum s bilo kojom stranom vladom, donatorskim fondom ili trećom stranom koji bi po svojim uvjetima bio u sukobu s AZ-ovom obavezom iz ovog sporazuma ili koji bi bio takav da bi se razumno moglo očekivati da bi mogao spriječiti AZ da izvršava svoje navedene obaveze."

>>Europska komisija: Šaljemo pismo AstraZeneci, želimo riješiti spor

A dok se ugovor s EU temelji na "predviđenom vremenskom rasporedu", zbog čega je britanski, sasvim suprotno tome, točno opisuje postupak koji jamči pravodobnu isporuku doza. Zbog toga je, po svemu sudeći, glavni izvršni direktor tvrtke Pascal Soriot u siječnju i izjavio da ugovor s EU nije obvezujući te je pozvao europske vlade da ne budu toliko osjetljive, što ih je samo dodatno razbjesnilo. Von der Leyen je na to odgovorila da su to "obvezujuće odrednice i ugovor je kristalno jasan", a Komisija je prošlog tjedna najavila i pokretanje mehanizma za rješavanje sporova s AstraZenecom zbog neispunjavanja ugovornih obveza.

U međuvremenu je i EU počela blokirati izvoz cjepiva, pa je tako Italija sa svog teritorija 4. ožujka blokirala pošiljku od 250 tisuća cjepiva AstraZenece namijenjenu za Australiju. No to je, prema podacima koje je Von der Leyen iznijela prošli tjedan, jedini od 314 zahtjeva za izvoz cjepiva koje je EU dosad odbila. 

Sada bi se, po svemu sudeći, stvari mogle promijeniti. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.