Capakov pomoćnik: Kokain je sve kvalitetniji, a cijene ne rastu

Foto: HTV/HRT

POMOĆNIK ravnatelja HZJZ-a za suzbijanje zlouporabe droga Željko Petković je u HTV-ovoj Temi dana komentirao europsko izvješće o drogama. "Situacija je vrlo alarmantna, imamo enormnu ponudu droge, uvoze se različitim kanalima na europsko tržište. Isto tako, Europa proizvodi enormne količine droga", kazao je. 

"Osim te velike ponude, imamo različit spektar droga koje se nude, s time da treba kazati da sama potražnja za drogama raste. Imamo jednu izazovnu situaciju što se tiče javnog zdravstva jer su trovanja i smrtni slučajevi sve češći i češći. Stvaraju se određeni izazovi za policiju i za zdravstveni sustav", dodao je. 

Broj zapljena droga je značajno porastao tijekom posljednjih godina. Petković procjenjuje kako je na tržištu tri puta više droge u odnosu na zaplijenjenu i smatra da proizvodnja droge raste.

"Postoji velika prijetnja od sintetskih opijata"

"Nekad se govorilo da dobre policije zaplijene 10%. Ono što se sada događa je da se zaplijeni više, da se zaplijeni između 20 i 30% proizvedene droge, s tim da se količina proizvedene droge povećava. Možemo govoriti o oko 3000 proizvedenih tona čistog kokaina. S tim da se samo u europskoj policiji u 2021. zaplijenilo više od 10.000", istaknuo je. 

Osvrnuo se i na podatke o heroinu, ulogu Turske u presretanju te droge i utjecaju političkih promjena u Afganistanu. "Ono što je možda još zanimljiviji podatak za heroin, ovo je Europska unija, a samo Turska je 22 tone zaplijenila. Turska zadnjih desetak, 20 godina je na neki način brana ulasku heroina u Europu", naveo je. 

"S time da sad, što se tiče Afganistana, bit će jedna specifična situacija. Talibani su na neki način zabranili uzgoj opijuma maka. I ono što je bilo naglašeno u uvodu, postoje velike prijetnje od sintetskih opijata koji će zamijeniti opijate jer je heroin, ako gledamo opijate, primaran. Sintetski opijati, poput fentanila, jedna su od velikih prijetnji što se tiče europskog tržišta drogama", nastavio je. 

"Kokain je prije bio primarno orijentiran na američko tržište"

Progovorio je i o analizi otpadnih voda u Zagrebu koja pokazuje da su ove godine brojke povoljnije u odnosu na prošlu godinu. 

"Generalno gledajući od 2015., što se tiče kokaina, imamo kontinuirani rast konzumacije, što na neki način prati i enormna ponuda kokaina, europsko tržište je najbogatije tržište na svijetu. Prije desetak, petnaest, dvadeset godina kokain je primarno bio orijentiran na tržište Sjedinjenih Američkih Država", tvrdi Petković. 

"Kokain koji dolazi u Europu vrlo je jeftin. Kvaliteta kokaina na neki način raste, dok cjenovno ostaje isti. Takve su količine kokaina da se jednostavno tržište bombardira time", kazao je. Uvjeren je kako je situacija u Hrvatskoj slična situaciji u ostatku Europe.

"Nepoznat sastav novih droga je velik problem"

"Situacija u Hrvatskoj odgovara situaciji u Europi. S time da je na neki način možda malo bolja. Mi smo, ako gledamo prosječnu konzumaciju kokaina, odnosno potrošnju i tako dalje, ispod nekog europskog prosjeka. S time da imamo rast, isto tako imamo rast i sintetike. Znači rast sintetskih droga, konkretno amfetamina i MDMA, odnosno ecstasyja, koji isto tako bilježi rast od 2015. do 2016.", rekao je. 

Poručio je kako su kokain i sintetske droge trenutno dva najveća problema. "U ovom izvješću su sintetske droge i kokain na neki način naglašeni kao dva najveća problema koja postoje u ovom trenutku. Posebna opasnost su nove supstance koje dolaze na tržište. Njih svakodnevno ima i ne zna se točno njihov sastav, koja je kemikalija baš iza njih", istaknuo je. 

Ponovio je da nepoznat sastav predstavlja velik problem zbog potencijalno štetnog utjecaja na zdravlje.

"Europski centar za praćenje droga prati više od 930 različitih tvari koje podrazumijevaju psihoaktivne tvari. Ono što je tu problem, vi ne znate njihov sastav. Oni puno puta izgledaju identično kao nešto drugo što ste uzeli prije. Uzmete nešto, nema reakcije, a uzmete još jedno i na kraju se to sve skupa pomiješa i može doći do predoziranja", upozorio je. 

"Droge će uvijek biti prisutne"

"Isto tako, te tvari nisu nigdje ispitane. Oni koji vam prodaju ne znaju što vam prodaju. Vi ne znate što konzumirate i ne znate kako će vaše tijelo uopće reagirati na takvu supstancu", dodao je. Naznačio je kako bi djecu trebalo podučiti životu i izazovima kada su u pitanju droge.

"Gledajte, najvažnije je djecu na neki način podučiti kako da žive okruženi svim tim izazovima. Droge će uvijek biti prisutne, ali treba mladima omogućiti da žive, da nađu nekakav modus da se othrvaju svim tim izazovima i problemima", zaključio je.
 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.