DJECA i povrće većinu vremena ne idu zajedno. Mnogi roditelji znaju da je djecu ponekad nemoguće natjerati da jedu povrće, osobito brokulu, karfiol i prokulice. Dok neki misle da je uzrok tome izbirljivost, nova studija otkriva da zapravo postoji znanstveno objašnjenje zašto djeca ne vole ovo povrće.
Naime, pokazalo se da se bakterije u ustima mogu pomiješati s određenim enzimima u ovom povrću stvarajući neugodan i sumporan miris. Točnije, povrće iz porodice krstašica sadrži spoj koji se zove S-metil-L-cistein sulfoksid. On proizvodi snažan miris kada stupi u interakciju s istim enzimom koji dolazi iz bakterija u oralnom mikrobiomu.
Krivi su roditelji
Ironija je da studija kaže kako bi roditelji zapravo trebali kriviti svoj mikrobiom ako njihova djeca ne vole jesti brokulu. Prethodne studije pokazale su da se razine ovog spoja koji stvara neugodan miris razlikuju od osobe do osobe. Međutim, roditelji i njihova djeca obično imaju vrlo sličan sastav mikrobioma u slini.
Imajući to na umu, istraživač Damian Fran i njegov tim iz Australske nacionalne znanstvene agencije (CSIRO) ispitali su kako i odrasli i njihova djeca reagiraju na povrće iz porodice krstašica ovisno o sastavu mikrobioma. Prvo i najvažnije, otkriveno je da djeca s višim razinama hlapljivih spojeva u slini ne vole brokulu, karfiol i slično povrće.
Nadalje, dimetil trisulfid rangiran je kao najnepopularniji miris koji dolazi iz sirove brokule i karfiola među djecom i njihovim roditeljima. Autori studije kažu da ovaj spoj miriše pokvareno i podsjeća na sumpor i trulež. Studija, u kojoj je sudjelovalo 98 parova djece i roditelja, objavljena je u časopisu Journal of Agricultural and Food Chemistry.