DJECA koja odrastaju u snažnim obiteljskim odnosima više napreduju u životu od drugih, pokazalo je novo istraživanje. Ne radi se o prvom istraživanju na tu temu jer su brojna dosadašnja već ukazala na to da snažne obiteljske veze smanjuju šanse za negativne ishode kod djece, kao što su rizično ponašanje i zlouporaba droga.
Glavni autor nove studije, dr. Robert Whitaker sa Sveučilišta Columbia u New Yorku, rekao je: "Ono što je drugačije u ovoj studiji je pokazatelj da su snažni obiteljski odnosi povezani s napredovanjem, a ne samo s preživljavanjem ili izbjegavanjem negativnog ishoda."
Istraživači su ispitali preko 37.000 djece u 26 zemalja i otkrili da su adolescenti koji su izjavili da su snažno povezani s članovima obitelji uspješniji i zadovoljniji u životu od onih koji su rekli da su slabije povezani s obitelji.
Studija je objavljena u časopisu Pediatrics i uključivala je djecu u dobi od 11 do 13 godina koja su ispitana u periodu od 2016. do 2019. godine.
Podaci su prikupljani diljem Europe, Afrike, Azije i Južne Amerike. Obiteljska povezanost određena je srednjom ocjenom u pet kategorija: skrb, podrška, sigurnost, poštovanje i sudjelovanje.
Ključna stavka obiteljske povezanosti je da djeca osjećaju da su prihvaćena unutar obitelji i da netko za njih brine, što im omogućuje da nauče puno o svojim sposobnostima, prednostima, ali i slabostima i nedostacima u sigurnom okruženju u kojem se odvija izgradnja njihovog identiteta, rekao je Whitaker.
Djeca koja su imala najveću razinu obiteljske povezanosti imala su preko 49 posto veću šansu da će uspjeti u životu u usporedbi s djecom s najnižom razinom obiteljske povezanosti.
Kako ojačati obiteljsku povezanost
Odrasli imaju vrlo snažan utjecaj na emocionalnu klimu u domu, stoga je važno stvoriti prostor u kojem djeca osjećaju da ih se vidi i čuje, rekao je Whitaker. Izvrsna prilika za jačanje obiteljskih veza je oko obiteljskog stola, rekao je.
Odrasli bi trebali stvoriti okruženje u kojem se djeca osjećaju ugodno i u kojem svatko može iskreno govoriti o onome što misli i osjeća. Dok razgovaraju, odrasli bi trebali pokazati istinski interes za ono što njihova djeca govore i pokušati izbaciti ikakve oblike osuđivanja, dodao je Whitaker.
Odrasli ne moraju raditi velike stvari da bi se povezali sa svojom djecom
Voditi smislene razgovore važnije je za obiteljske odnose nego voditi djecu na skupa putovanja, smatra Whitaker. On također vjeruje da je šutnja moćan oblik komunikacije.
Prema Whitakeru, djeca i roditelji mogu provoditi kvalitetno vrijeme i u tišini, odmarajući ili obavljajući zadatke ili kućne poslove. "Ne moramo nužno ispunjavati te trenutke brbljanjem ili glazbom s radija", rekao je, piše CNN.