Što očekivati i kako se nositi s izazovima rizične trudnoće

Foto: Shutterstock

Suočiti se s dijagnozom rizične trudnoće za mnoge je žene šok koji mijenja sve - planove, svakodnevicu, pa i doživljaj trudnoće. No iako može biti zahtjevna, ova faza ne mora biti samotna. Uz pravu podršku i razumijevanje vlastitog tijela i emocija, i rizična trudnoća može biti ispunjena nadom, snagom i povezanošću.

U nastavku donosimo savjete stručnjakinja iz Mère Health - primalje, perinatalne psihoterapeutkinje i fizioterapeutkinje specijalizirane za zdravlje zdjeličnog dna - kako bismo se lakše nosili s ovom vrstom trudnoće.

Što znači "rizična trudnoća"?

Rizična trudnoća ne znači da će nešto poći po zlu, nego da postoji povećan rizik za komplikacije - za majku, dijete ili oboje. Ta "etiketa" zapravo omogućuje češće praćenje trudnoće i bolju pripremljenost liječnika.

Najčešći razlozi zbog kojih se trudnoća može klasificirati kao visokorizična uključuju:

  • Visoki krvni tlak ili dijabetes (gestacijski ili prethodno postojeći)
  • Trudnoća u dobi ispod 17 ili iznad 35 godina
  • Višeplodna trudnoća
  • Povijest spontanih pobačaja ili prijevremenog poroda
  • Placenta previa, abrupcija placente, IUGR, insuficijencija vrata maternice
  • Stil života (pušenje, konzumacija alkohola ili droga)
  • Nedostatak prenatalne skrbi ili izloženost visokim razinama stresa

Kako izgleda svakodnevna skrb u rizičnoj trudnoći?

Učestaliji pregledi su temelj - ponekad svaka dva tjedna, već od 20. tjedna trudnoće. Ginekolog vas može uputiti specijalistu za fetalnu medicinu. Osim redovitih pregleda, mogu se provoditi:

dodatni ultrazvuci za praćenje rasta ploda

  • tzv. non-stress testovi
  • biokemijski nalazi i mjerenje tlaka
  • amniocenteza ili fetalni monitoring, ako je potrebno.

Briga za tijelo: prehrana, kretanje i odmor

Zdrava prehrana i suplementi: Folna kiselina, željezo, kalcij i proteini iznimno su važni. Pijte dovoljno vode i konzultirajte se oko dodataka prehrani.

Kretanje - ako liječnik odobri: Blaga tjelovježba može pomoći u očuvanju zdravlja mišića zdjeličnog dna, smanjenju bolova u leđima i mentalnom rasterećenju. Individualni plan vježbanja najbolje je složiti s fizioterapeutom.

Dovoljno sna i odmora: Nema potrebe za osjećajem krivnje - odmor je terapija. Ovo nije vrijeme za forsiranje društvenih obaveza ili iscrpljujuće rutine.

Psihološki aspekt: kada trudnoća ne izgleda "kao u filmovima"

Mnoge žene koje dobiju dijagnozu rizične trudnoće osjećaju strah, tjeskobu, pa i tugu zbog izgubljene iluzije o "savršenoj trudnoći". Ako izbjegavate druženja na kojima se može govoriti o trudnoći, osjećate se distancirano od svoje trudnoće ili vam se čini da vas okolina ne razumije - niste sami.

Važno je znati: vaši osjećaji su valjani. Ne morate ih umanjivati rečenicama poput "drugima je i gore" ili "trebala bih biti samo zahvalna". Strah i zahvalnost mogu postojati istovremeno.

Briga o mentalnom zdravlju: nježnost prema sebi

Emocionalno zdravlje tijekom rizične trudnoće jednako je važno kao i fizičko. Evo kako se možete brinuti o sebi:

Razgovarajte s terapeutom - posebno s nekim tko ima iskustva u perinatalnom mentalnom zdravlju.

Vodite dnevnik bez cenzure - napišite sve što vas opterećuje, čak i ako vam se čini "nevažno".

Postavite granice - odmorite se od ljudi, sadržaja ili razgovora koji vam crpe energiju.

Prakticirajte tehnike prizemljenja - disanje, šetnja, topla kupka, omiljena glazba.

Podijelite svoje osjećaje s liječnicima - tjeskoba, strah od poroda i emocionalna iscrpljenost nisu slabost, već važan dio skrbi o sebi.

Tijelo se mijenja, ali i jača

Fizioterapija zdjeličnog dna može imati golemu ulogu u pripremi za porod - bilo da je vaginalni ili planirani carski rez. Već tijekom trudnoće moguće je adresirati simptome poput bolova, inkontinencije ili slabosti mišića.

Važno je raditi s timom koji će vaš plan kretanja individualizirati - svaki rizičan slučaj je drugačiji i treba mu pristupiti pažljivo.

Trudna si, ali nisi sama

Rizična trudnoća nije kraj naše trudnoće - ona je samo drugačiji put. Iako zahtijeva više pažnje, nadzora i unutarnje snage, i dalje je naša. Unatoč strahovima i neizvjesnosti, možete osjetiti povezanost sa svojim tijelom, bebom i zajednicom oko sebe.

Svakim pregledom, svakom suzom, svakim pitanjem koje postavite liječniku - pokazujete hrabrost. I to je dio priče o majčinstvu koji zaslužuje jednako slavlje kao i sve drugo.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.