Prepoznavanje toksičnih obrazaca u vezama postalo je gotovo instinktivno – znamo što su upozoravajući znakovi i trudimo se izbjeći obrasce poput suovisnosti. No, kako znati kada je veza zaista zdrava? Ponekad, čak i kada smo sretni, trebamo dodatnu potvrdu da je odnos na pravom putu.
Prema psihološkim istraživanjima i stručnjacima u području veza i odnosa postoje određeni znakovi koji ukazuju na to da je veza stabilna, ispunjavajuća i dugoročno održiva.
1. Uživanje u zajedničkom vremenu
Ako se zaista volimo družiti s partnerom, to je jedan od ključnih pokazatelja zdrave veze. Ne moramo dijeliti sve interese, ali uživanje u zajedničkim aktivnostima, bilo da je riječ o gledanju sporta, planinarenju ili jednostavnom tihom čitanju jedno pored drugog, znak je bliskosti, piše YourTango. Istraživanje sa sveučilišta u Bostonu pokazalo je da dijeljenje interesa pomaže parovima da se još više povežu, jer im omogućuje stvaranje pozitivnih iskustava koja jačaju emocionalnu povezanost.
2. Zdrava komunikacija tijekom sukoba
Svađe su normalan dio svake veze, ali važno je kako ih vodimo. Prema istraživanjima psihologa i istraživača dr. Johna Gottmana, načini na koje započinjemo sukob presudni su za ishod rasprave. Njegovo istraživanje pokazuje da prvih nekoliko minuta svađe određuje ton ostatka razgovora – ako se sukob započne napadački, vjerojatno će završiti loše.
Gottmanov koncept "mekog početka" sukoba znači da raspravu treba započeti smirenim tonom, bez optužbi. Ako mi i naš partner možemo konstruktivno raspravljati, slušati jedno drugo i završiti svađu osjećajući se voljeno i shvaćeno, veza je na dobrom putu.
3. Zadovoljstvo razinom intimnosti
Fizička intimnost važan je aspekt veze, a ono što je "dovoljno" varira od para do para. Terapeutkinja i autorica Michele Weiner-Davis u knjizi The Sex-Starved Marriage ističe da intimnost ne služi samo fizičkom zadovoljstvu – ona povezuje parove emocionalno i duhovno, jača bliskost i učvršćuje osjećaj partnerstva.
Istraživanja pokazuju da se brak bez intimnosti definira kao onaj u kojem su partneri intimni manje od 10 puta godišnje. No, ne postoji univerzalno pravilo – važno je da su oba partnera zadovoljna razinom intimnosti u vezi.
4. Radovanje uspjesima partnera
Podrška u teškim trenucima ključna je, ali način na koji reagiramo na partnerove uspjehe jednako je važan, ako ne i važniji. Psihologinja dr. Shelly Gable provela je istraživanje u kojem je parovima postavila pitanje o pozitivnim i negativnim događajima koje su doživjeli, a zatim analizirala reakcije njihovih partnera.
Rezultati su pokazali da pohvale i oduševljenje partnerovim uspjesima jačaju vezu više nego izražavanje suosjećanja u teškim situacijama. Najgora reakcija bila je pasivnost – bilo da se radilo o dobrim ili lošim vijestima. Pokazivanje iskrene sreće zbog partnerovih postignuća jedan je od ključnih temelja stabilne i sretne veze.