MNOGI roditelji žele stvoriti miran dom za svoju obitelj, ali zbog vlastitog odrastanja često nailaze na poteškoće u ostvarivanju tog cilja. Iako se može činiti da bi to trebalo biti prirodno, stvaranje mirnog doma često je složenije nego što se očekuje.
Roditelji koji nisu od malih nogu učili o emocionalnoj inteligenciji mogu se teško nositi s izazovima i ostati smireni u teškim situacijama, zbog čega odustaju prerano, prenosi YourTango. Dodaju da postoje jednostavni, ali učinkoviti načini kako svoj dom možemo učiniti mirnijim i sigurnijim okruženjem za sve članove obitelji.
Prvi jednostavan način kako dobri roditelji stvaraju miran dom jest zajedničko vrijeme za obrocima. Studija objavljena u časopisu Canadian Family Physician otkrila je da zajednički obroci poboljšavaju samopouzdanje, školske rezultate i mentalno zdravlje djece.
Zato bi obitelji trebale češće jesti zajedno, čak i ako je to samo nekoliko puta tjedno. Osim što donosi bolje rezultate, takvi trenuci potiču mirniju dinamiku kod kuće.
Bilo da se radi o tajnom darivanju poklona za Božić ili pripremanju domaćih slastica, većina obitelji ima barem jednu tradiciju. Posebne obiteljske tradicije razbijaju rutinu i pomažu stvaranju zajedničkih sjećanja. Prema stručnjakinji za obiteljsku edukaciju Patsilu Reeves, "tradicije jačaju obiteljske veze i stvaraju bogatiju obiteljsku povijest".
Roditelji bi trebali odabrati tradicije koje potiču povezanost i zajedničke trenutke, osobito tijekom blagdana. Takvi trenuci ostaju u sjećanju djece i dugoročno ih zbližavaju s roditeljima.
Otvorena komunikacija ključna je za razvijanje skladnih obiteljskih odnosa. Ipak, mnogi roditelji teško pronalaze način kako razgovarati s djecom, osobito ako ni sami nisu imali primjer empatije dok su odrastali. Prema istraživanju iz 2020. godine, obiteljska komunikacija ima važnu ulogu u psihološkom zdravlju i općem blagostanju.
Psihologinja Alicia del Prado savjetuje roditeljima da prakticiraju empatiju kako bi djeca osjećala da ih razumiju. Takav pristup može značajno poboljšati odnos roditelja i djeteta, prenosi YourTango.
Mnogi ljudi bolje funkcioniraju uz rutinu. Prema istraživanju objavljenom u časopisu The Lancet Psychiatry, jutarnja rutina doprinosi boljem snu i mentalnom zdravlju. Rutine pomažu djeci u regulaciji ponašanja i osiguravaju zdravije navike. Iako nije lako stvoriti rutinu koja odgovara svima, ključno je prilagoditi je specifičnim potrebama svakog člana obitelji.
Roditelji možda ne mogu zaštititi djecu od svega, ali mogu kontrolirati ono što je u njihovoj moći. Ograničavanje neprikladnog sadržaja pomaže djeci da duže zadrže osjećaj sigurnosti i nevinosti.
Zajedničko vrijeme za opuštajuće aktivnosti, poput bojanja ili meditacije, može značajno poboljšati vezu roditelja i djece. Prema psihologu Davidu Schwartzu, "ovakvi trenuci ostaju duboko urezani u sjećanju i stvaraju osjećaj bliskosti", prenosi YourTango.
Previše vremena pred ekranima može narušiti pamćenje, učenje i mentalno zdravlje djece. Roditelji mogu pomoći djeci ograničiti vrijeme na uređajima planiranjem vremena za tehnologiju i korištenjem roditeljskih kontrola.
Sukobi su neminovni, ali roditelji koji razvijaju strategije za njihovo rješavanje stvaraju mirnije okruženje. To uključuje kompromis, postavljanje rasporeda i zajedničko obavljanje zadataka kako bi se izbjegla napetost i nezadovoljstvo.