UČENJE, razmišljanje, rješavanje problema, donošenje odluka i sposobnost održavanja pažnje spadaju pod pojam koji se u medicinskim krugovima naziva kognitivnom funkcijom. Nažalost, otprilike dvoje od troje Amerikanaca doživi kognitivno oštećenje u prosječnoj dobi od 70 godina, donosi Eat This.
I dok je dob najveći čimbenik rizika za doživljavanje kognitivnog pada, drugi čimbenici rizika uključuju obiteljsku anamnezu, razinu obrazovanja, ozljedu mozga, tjelesnu neaktivnost i kronična stanja poput Parkinsonove bolesti, bolesti srca i moždanog udara te dijabetesa. Ali dijetetičarka Lauren Manaker otkriva kako hrana koju jedemo također može utjecati na naše kognitivno zdravlje.
Studije pokazuju da hrana koju uključujemo u svoju prehranu ima ključnu ulogu u podržavanju funkcije mozga, dobrog pamćenja i općeg kognitivnog blagostanja. Općenito, podaci pokazuju da se čini kako prehrana s niskim udjelom masti štiti od kognitivnog pada, kao i prehrambeni obrasci koji uključuju mediteransku, DASH i MIND dijetu.
Prema dijetetičarki Manaker, namirnice koje bismo trebali konzumirati što češće jer su najbolje za zdravlje našeg mozga uključuju jaja, gljive, orahe, borovnice, losos, naranče, zeleno lisnato povrće i lubenicu.