Ako imate problema s buđenjem i osjećate se umorno unatoč tome što spavate dovoljno, vjerojatno je problem u vremenu kada idete na spavanje. Prema riječima doktora Charlesa Puze, vrijeme kada odlazite u krevet ključno je za prolazak kroz sve važne faze spavanja.
U videu koji je podijelio sa svojih 811.000 pratitelja na Instagramu, dermatolog koji je studirao na sveučilištima Harvard i Duke otkrio je jednostavnu formulu za izračunavanje "savršenog" vremena za spavanje, koje će vam pomoći da prođete kroz maksimalan broj ciklusa spavanja.
Ciklusi spavanja sastoje se od četiri faze koje postaju sve dublje. Četvrta i najvažnija faza spavanja je REM. Ona je ključna za emocionalnu obradu i kognitivnu funkciju, a također je to faza u kojoj najvjerojatnije sanjate. Svaki ciklus spavanja traje oko 90 minuta, ali ako ga prekine alarm u najkritičnijem trenutku, mogli biste propustiti fazu spavanja koja vam najviše koristi. Stručnjaci kažu da je idealno vrijeme za buđenje na kraju punog ciklusa ili na samom početku novog ciklusa.
Zdrav odrasli čovjek treba oko sedam do devet sati sna po noći. To znači da osoba prođe kroz otprilike pet ili šest ciklusa po noći. Dr. Puza kaže da je prvi korak u izračunavanju savršenog vremena za spavanje odabrati hoćete li imati pet ili šest ciklusa spavanja, ovisno o tome što vam je realno. Zatim predlaže da dodate 15 minuta, kako biste sebi omogućili da zaspite.
"Ako želite pet ciklusa, to je sedam sati i 45 minuta, a šest ciklusa je devet sati i 15 minuta. Recimo da morate ustati za posao u 7 sati. Jednostavno oduzmite broj ciklusa (pet ili šest), a vaš idealni trenutak za spavanje bit će 21:45 ili 23:15", rekao je.
Međutim, ako je suditi prema komentarima, mnogima je najveći problem zaspati.
"Ležim u krevetu satima prije nego što konačno zaspim, bez obzira koliko umorna bila. Zaspati za 15 minuta bilo bi čudo", komentirala je jedna korisnica Instagrama.
Dr. Puza je istaknuo da je dobar noćni san ključan za usporavanje starenja, oporavak mišića, pamćenje i zdravlje mozga. Kroničan nedostatak sna povećava rizik od pretilosti, srčanih bolesti i dijabetesa tipa 2, pokazuju brojna istraživanja.
Nesanica može biti uzrokovana stresom, anksioznošću, alkoholom, kofeinom ili nikotinom, bukom, radom u smjenama i jet lagom. Ako redovito imate problema sa spavanjem, postoje jednostavni načini kako poboljšati higijenu spavanja. To uključuje održavanje redovitih sati spavanja, ostajanje aktivnim tijekom dana i stvaranje mirnog prostora za spavanje.