U današnje vrijeme internet je prepun wellness savjeta i trendova koje promoviraju influenceri, pa je lako povjerovati da su razni napitci koje oni preporučuju zaista zdravi. Iako neka pića poput matcha latte napitaka ili kombuche mogu imati određene dobrobiti, stručnjaci za zdravlje upozoravaju da neka od tih "zdravih" opcija zapravo mogu štetiti probavnom sustavu. Kako sve više saznajemo o važnosti crijevne mikrobiote, nutricionistička savjetnica Kayla Ogden i stručnjak za liječenje ovisnosti Michael Villarreal otkrivaju koji popularni napitci možda potajno sabotiraju zdravlje naših crijeva i probave.
Mnogi ne mogu zamisliti dan bez hladnog dijetnog napitka, no stručnjaci savjetuju oprez. "Glavno pitanje kod dijetnih pića je: koje sastojke sadrže kako bi bila dijetna? Ako sadrže umjetna sladila poput aspartama, sukraloze ili Ace-K, to nije optimalan izbor. Ta sladila povezuju se s poremećajima crijevne mikrobiote i narušenim metabolizmom glukoze", objašnjava Ogden za SheFinds. Dodaje da su prirodna sladila poput stevije možda bolja opcija, ali ni ona nisu idealna za sve.
Unaprijed pripremljeni smoothieji u trgovinama mogu se činiti kao zdrav izbor, ali etiketa često vara.
"Samo zato što na ambalaži piše '100 posto voćni sok' ne znači da je to zdravo. Mnogi takvi napitci imaju vrlo malo vlakana i jako puno šećera, što može naglo povisiti razinu glukoze i potaknuti rast loših bakterija u crijevima. Kod osoba koje žele održati stabilno raspoloženje, to može izazvati emocionalne oscilacije", upozorava Villarreal.
Kada se osjećamo iscrpljeno, često posežemo za ovim napitcima, vjerujući da će nam pomoći nadoknaditi izgubljene elektrolite i tekućinu. Iako se reklamiraju kao zdravi i osvježavajući, stručnjaci upozoravaju da često sadrže više štetnih nego korisnih sastojaka.
"Ti su napitci često puni šećera i umjetnih bojila, a sadrže vrlo malo stvarnih elektrolita", kaže Ogden. Dodaje kako postoje kvalitetnije alternative - najčešće u obliku praha - s boljim sastavom i uravnoteženijim omjerom elektrolita.