VIŠNJE nisu samo ukusno voće, već su i pune brojnih vitamina i minerala koji imaju pozitivan učinak na cjelokupno zdravlje. Trenutno traje sezona višanja, ali je pri kraju, a mnogi u višnjama uživaju u različitim desertima ili kao samostalnom i ukusnom zalogaju.
One su bogate antioksidansima, niskokalorične i time utječu na kontrolu težine te još mnogo toga. U nastavku izdvajamo šest zdravstvenih dobrobiti koje se povezuju s jedenjem višanja.
Koje se zdravstvene dobrobiti povezuju uz jedenje višanja?
Kako prenosi Health Shots, višnje imaju snažna protuupalna svojstva i protuupalni učinak, što ih čini odličnim voćem za sve osobe s upalnim stanjima poput artritisa. Jedenje višanja može pomoći s bolovima i ukočenosti, pritom poboljšavajući zdravlje zglobova.
Također, one su bogate antioksidansima poput antocijana i kvercetina. Ovi antioksidansi u višnjama pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa i dodatno utječu na smanjenje upale, čime se smanjuje rizik od razvoja kroničnih bolesti, kao što su različite kardiovaskularne bolesti.
Zahvaljujući antioksidansima i protuupalnim spojevima, višnje utječu na i podržavaju bolje kardiovaskularno zdravlje, točnije, pozitivno utječu na zdravlje srca. Osim u smanjenju rizika od razvoja srčanih bolesti, konzumiranje višanja pomaže u smanjenju krvnog tlaka i snižavanju razine kolesterola.
Ako želite jesti voće bogato vitaminima A i C, koji su neophodni za zdrav imunološki sustav, češće biste trebali jesti višnje. Ovi vitamini u kombinaciji pomažu u jačanju obrane tijela od infekcija i promiču cjelokupno zdravlje.
Osim što imaju određene zdravstvene dobrobiti, višnje utječu i na bolju kvalitetu sna. Kako prenosi Health Shots, one su prirodni izvor melatonina, hormona koji regulira san. Stoga, jedenje višanja može pomoći u poboljšanju trajanja i kvalitete sna.
Zaključno, zahvaljujući tome što su niskokalorično voće bogato vlaknima, višnje su odlično voće za sve one koji žele regulirati težinu ili izgubiti kilograme. Sadržaj vlakana u višnjama potaknut će osjećaj sitosti i pomoći u kontroli apetita, čime se automatski utječe na smanjenje ukupnog unosa kalorija.