Foto: Hina
DRUGI put u dva tjedna Meksiko je pogodio razoran potres koji je uništio nebrojene zgrade i ceste te ubio i ozlijedio na stotine ljudi.
>>Strašan potres u Meksiku: Najmanje 216 mrtvih, u urušenoj školi poginulo 20 djece
Kao i onaj od 7. rujna, i jučerašnji je potres uzrokovao snažna i dugotrajna podrhtavanja u glavnom gradu Mexico Cityju. Iako su epicentri ovih dvaju potresa bili udaljeni 650 km, eksperti kažu da imaju mnogo sličnosti, izvještava CNN.
Iako je posljednji potres bio slabiji od prošlog, 7.1 naspram 8.1 Richtera, jučerašnji je proizveo više štete. Oba su potresa rezultat pucanja rasjeda unutar Sjevernoatlantske tektonske ploče, objašnjava Behzad Fatahi, profesor geotehničkog i seizmološkog inženjeringa na Tehnološkom sveučilištu u Sydneyju.
Dva uzastopna potresa na istom području nisu rijetkost
Dva velika potresa u kratkom roku na istom geografskom području nisu rijetkost, pogotovo u seizmički aktivnoj regiji. "Nije vrlo neobično dobiti potrese i naknadne udare (eng. aftershock) u nizu. Kad rasjedi pucaju, mogu potaknuti dodatna pucanja kao lančanu reakciju u drugim dijelovima istog rasjeda ili u susjednim rasjedima", tvrdi Fatahi.
Meksička metropola posebno je osjetljiva zbog svoje lokacije. "Centar Mexico Cityja notorno je ranjiv na potrese zbog vrlo mekanog i vlažnog tla ispod njega. Njegovo tlo se trese poput želea na tanjuru, a sklon je i likvifikaciji, što je sposobnost zemlje da se pretvori u gustu tekućinu kad se dovoljno izmućka", kaže John Vidale, seizmolog i direktor Centra za potrese južne Kalifornije.
Mexico City posebno osjetljiv zbog mekanog tla
Osjetljivost meksičkog glavnog grada na potrese seže unatrag stotinama godina, ističe CNN-ov meteorolog Pedram Javaheri. "Mexico City je izgrađen na isušenom dnu jezera. Ova regija je prije 700 godina bila vrlo plitko jezero. Jedan od najnapučenijih gradova na svijetu smješten je ravno na njemu. To igra vrlo veliku ulogu u intenzitetu i tome kako se sve odigra kad govorimo o podrhtavanju", pojašnjava Javaheri.
No dubina epicentra potresa također je bitan faktor. Jučerašnji potres dogodio se na dubini od 51 km. "Sve na dubini manjoj od 70 km smatra se plitkim potresom. To je važno jer plitki potresi često nanose najviše štete u usporedbi s onima koji su dublji, neovisno o snazi. Ali ovo je isto tako bio i relativno snažan potres", navodi CNN-ova meteorologinja Allison Chinchar.
Pacifički vatreni prsten
Usto, Meksiko se nalazi u takozvanom Pacifičkom vatrenom prstenu, 40.000 km dugom geografskom pojasu s najjačom seizmičkom aktivnosti na svijetu. Vatreni prsten seže od vanjskog ruba Pacifičke ploče (najveće od 12 glavnih ploča Zemljine kore) i manjih ploča poput Ploče Filipinskog mora do Ploče Cocos i Ploče Nazca na istočnom rubu Tihog oceana, duž obale Sjeverne i Južne Amerike.
"U visoko seizmičkom području kao što je Vatreni prsten, moguće je da se dva velika potresa dogode gotovo jedan za drugim u roku od nekoliko dana", navodi Fatahi, ali i napominje da se u ovom slučaju vjerojatno nije radilo o naknadnom udaru istog potresa, budući da se takvi naknadni udari ne događaju stotinama kilometara od originalnog potresa.
Novi potresi vjerojatno slijede
To pak znači da će za jučerašnjim potresom vjerojatno uslijediti naknadni udari u idućih nekoliko dana ili tjedana, upozorava ovaj profesor, ali u isto vrijeme sugerira da nema pretjeranog razloga za uzbunu: "Međutim, kako su se dva velika potresa magnitude 7 stupnjeva po Richteru i više dogodila u roku od deset dana u južnom dijelu Sjevernoameričke tektonske ploče, iz tla je ispuštena značajna uskladištena energija, što znači da je vjerojatnost većih potresa u regiji sada smanjena."
Teško je zanemariti da se potres dogodio na isti dan kao i katastrofalni potres koji je zadesio Meksiko 1985., kada je poginulo oko 10.000 ljudi, ali Fatahi kaže da se, naravno, radi o pukoj slučajnosti. "Još uvijek nije moguće predvidjeti potrese dovoljno unaprijed da bi se izbjegle žrtve", dodaje.
Mexico City ima sustav uzbune za potrese, koji detektira potres u oceanu i registrira njegovu magnitudu i lokaciju, ali to daje gradu tek minutu do dvije da se pripremi na potres koji dolazi. Ipak, bez tog sustava posljedice bi danas vjerojatno bile još gore.