Studenti beogradskog sveučilišta koji su jučer pješice, a danas biciklima krenuli iz Beograda do Novog Sada, stigli su večeras sinkronizirano do željezničkog kolodvora u tom gradu, gdje je u rušenju nadstrešnice 1. studenoga prošle godine poginulo 15 osoba.
"Tri mosta za tri mjeseca"
Beogradski studenti u subotu će se pridružiti novosadskim kolegama u akciji blokade triju mostova u glavnom gradu Vojvodine "Tri mosta za tri mjeseca", kojom će biti obilježeno tri mjeseca od tragedije.
Stotine tisuća ljudi, u prosvjedima potaknutim pogibijom 15 ljudi u padu nadstrešnice, od studenog su izašle na ulice diljem zemlje, a studenti su blokirali više od 60 fakulteta, zahtijevajući odgovornost vlasti, poštivanje ustava, zakona, iskorjenjivanje korupcije te osnaživanje i samostalnost institucija bez političkog utjecaja.
Povorke studenata je tijekom dva dana u usputnim mjestima prema Novom Sadu ovacijama pozdravljalo mnoštvo građana stojeći uz cestu i nudeći im hranu, slastice i napitke za okrjepu. Beogradske studente dočekale su tisuće njihovih kolega i Novosađana, a na fakultetima su im osigurali improvizirani smještaj, hranu i logističku potporu.
Novosađani su studente dočekali s transparentima "Pa di ste Beograđani", a zajedno su zapjevali i nacionalnu himnu.
Blokada tri mosta
Novosadski studenti 1. veljače organiziraju blokadu tri gradska mosta - Varadinskog, Žeželjevog i Mosta slobode, a akciju su nazvali "Tri mjeseca – tri mosta".
Osim kolega iz Beograda, dolazak su najavili i studenti iz ostala dva sveučilišna centra u Srbiji, a pridružit će im se, kako je najavljeno, brojne javne osobe te predstavnici organizacija i udruga iz regije koje podržavaju studentski pokret potaknut tragedijom u Novom Sadu, a potom i nasiljem nad sudionicima prosvjeda.
U dosadašnjim incidentima teško su ozlijeđene tri studentice - dvije u Beogradu nakon što se u prosvjednike zaletjelo dvoje vozača, a jedna u Novom Sadu, kad su četvorica pristaša i članova vladajuće Srpske napredne stranke bejzbol-palicama nasrnula na skupinu studenata koja je na cesti iscrtavala šablone s pozivima na akciju 1. veljače.
Vlast studente i prosvjednike optužuje za "lešinarenje tragedijom" i pokušaj "obojene revolucije". Poslije incidenta sa studenticom u Novom Sadu pala je srpska vlada, a osim ostavke premijera Miloša Vučevića podnio ju je i novosadski gradonačelnik Milan Đurić. Poslije pada vlade pred Srbijom su dvije opcije - formiranje nove izvršne vlasti ili izvanredni izbori u narednih dva i pol mjeseca.