Portal za vrijeme i vremensku prognozu Neverin objavio je nekoliko snimki kod Osijeka, na kojima je vidljivo kako se u tom dijelu zamalo stvorio tornado.
Iako jučerašnje i jutrošnje nevrijeme nije jače pogodilo Slavoniju, vrijeme je bilo izrazito nestabilno te je došlo do značajnog pada temperature.
Pijavica i tornado su vrtložni atmosferski fenomeni koji na prvi pogled izgledaju slično – rotirajući stup zraka koji se spušta iz oblaka prema tlu ili vodi – no između njih postoje važne razlike u nastanku, snazi i posljedicama.
Pijavica je meteorološka pojava koja se najčešće stvara iznad toplih vodenih površina, poput mora ili velikih jezera. U našim krajevima posebno su česte na Jadranu, osobito ljeti, kada se topli zrak iznad mora sudari s hladnijim slojem iznad njega. Pijavica ne zahtijeva snažne oluje za svoj nastanak i obično traje nekoliko minuta. Vjetrovi u pijavici mogu doseći brzine od 60 do 150 kilometara na sat, a iako može prouzročiti štetu – primjerice prevrnuti čamac, srušiti stablo ili oštetiti kuću uz obalu – posljedice su obično ograničene na manja područja. Kad se pijavica premjesti s mora na kopno, nazivamo je kopnenom pijavicom, ali i dalje je znatno slabija od tornada.
Tornado, s druge strane, nastaje iz vrlo snažnih olujnih sustava, najčešće takozvanih superćelija, i gotovo isključivo iznad kopna. Riječ je o iznimno snažnom vrtlogu koji može dosegnuti brzine vjetra i preko 400 kilometara na sat. Tornado se formira u uvjetima visoke atmosferske nestabilnosti, uz snažno uzlazno strujanje i rotaciju unutar oblaka. Za razliku od kratkotrajne pijavice, tornado može potrajati i više od sat vremena te prijeći desetke kilometara, ostavljajući za sobom široki trag razaranja. Može rušiti kuće, prevrnuti kamione, čupati drveće iz korijena i izazvati veliku materijalnu štetu, pa čak i ljudske žrtve.
Podsjetimo, snažno grmljavinsko nevrijeme s obilnom kišom, vjetrom i tučom pogodilo je noćas više hrvatskih županija, prouzročivši brojne intervencije i materijalnu štetu, izvijestilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.
U Karlovačkoj županiji zabilježeno je 30-ak intervencija zbog srušenih stabala, a u Belajskim Poljicama tuča je oštetila krov kuće. Grom je izazvao kvar na trafostanici Vojnić pa je 933 korisnika ostalo bez struje, no kvar je brzo otklonjen.
U Primorsko-goranskoj županiji, između 21 i 23 sata, zaprimljeno je oko 80 dojava – nekoliko kuća je poplavljeno, izbijeni su šahtovi, srušena su stabla, a došlo je i do odrona na više prometnica (A8, D25, D8). Poplavljeni su tuneli na autocesti A6, a kvarovi na struji zabilježeni su na Cresu.
Zadarska županija pogođena je od 21:30 do 23 sata. Stiglo je 30-ak dojava, najviše iz Zadra (Bili Brig, Višnjik, Turanj), gdje su poplavljene kuće, a došlo je i do odrona i pada stabala na prometnice i vozila.
U Sisačko-moslavačkoj županiji, od ponoći do 1 sat, zabilježene su poplavljene prometnice i podrumske prostorije u Glini, Sisku i Petrinji te prekidi struje na području Gline i Gvozda. Dio korisnika u Gvozdu i dalje je bez električne energije.
Zagreb i Zagrebačku županiju nevrijeme je pogodilo između 1:30 i 2:30 ujutro. Zabilježeno je 15-ak dojava o prodoru vode u objekte (Sveta Klara, Maksimirska, Šulekova, Ivanić Grad, Dugo Selo) te poplavljeni podvožnjak u Škorpikovoj. Kvarovi na dvije trafostanice ostavili su bez struje više od 1100 korisnika u naseljima Križ, Šumećani, Bunjani i drugima.
Na području Bjelovarsko-bilogorske županije između 2:10 i 2:30 dojavljeno je nekoliko slučajeva ispumpavanja podruma i pad stabla na prometnicu u Novim Skucanima.