Supruga bivšeg hrvatskog konzula u Srbiji: Bojim ga se, Srbija štiti nasilnika

Foto: Screenshot: YouTube

"SRPSKA policija i tužilaštvo zataškavali su obiteljsko nasilje koje je nada mnom i našom djecom počinio moj suprug Hrvoje Vuković, nekadašnji hrvatski konzul u Subotici", govori za Index Jelena Kosjer Vuković.

>>Supruga bivšeg hrvatskog konzula u Srbiji: Dijete je ostavio na krovu auta i krenuo

Ona je još u srpnju za Blic ispričala da mjesecima strahuje za svoj i živote svoje dvije djevojčice, čiji je otac Hrvoje Vuković. Nakon medijskih napisa Tužilaštvo je pokrenulo istragu.

"Srpske policajce je uveo u konzulat"

"Nasilje trpim odavno, od rođenja prvog djeteta, ali prije 30. studenog 2021. nasilje nisam usudila prijaviti. To su činili susjedi. Prešutjela sam više puta jer me je Hrvoje molio da ga ne prijavljujem zato što će izgubiti titulu, zvanje, status.

Obećavao je da se neće ponoviti, da će se popraviti. Međutim, sve se nastavilo i tijekom moje druge trudnoće. Susjedi su bili svjedoci, prijavljivali su redovno, ali bi svaki put to bilo zataškano", rekla je Kosjer Vuković Blicu.

Evo što je bilo tog 30. studenog 2021. prema riječima Kosjer Vuković.

"Bila sam ispred konzulata, inače u 9. mjesecu trudnoće, s majkom, kad me je gurnuo. To su vidjeli i prolaznici, a zabilježile su i kamere konzulata, ali snimke pripadaju državi Hrvatskoj. Pozvala sam policiju. Tada je izazvao diplomatski skandal. Policija je došla i on je policajce Srbije, protivno Bečkoj konvenciji, na osnovu koje je akreditiran u Srbiji, uveo u konzulat", rekla je.

Kosjer Vuković tvrdi da se njen suprug tada pozvao na imunitet, a potom se pojavio generalni konzul Velimir Pleša, koji se, kako ona tvrdi, naljutio kada je zatekao uniformirane osobe u konzulatu i sve ih je rastjerao jer policija Srbije ne smije ući u prostorije konzulata druge države.

"On je opozvan 3. prosinca 2021. godine. Tada je potpisao molbu za skraćenje rasporeda na rad, nakon razgovora s Uredom ministra Grlić-Radmana. Dokument je odnio u Zagreb, gdje je imao očitovanje kod ministra povodom diplomatskog skandala jer je uveo srpsku policiju u konzulat, a ne zbog obiteljskog nasilja.

U razgovoru s Uredom ministra tog 3. prosinca 2021., koji sam slušala, apostrofirano je da nikakva informacija ne smije otići u medije, jer bi se na taj način uzdrmao položaj ministra Grlić-Radmana, te da suprug potpiše dokument prije dolaska u Zagreb", rekla je.

"Kontaktirao me, nije smio"

Dakle, prošlo je godinu dana otkako je supruga prijavila. Što je sve bilo u tih godinu dana?

U siječnju je rodila djevojčicu s kojom je bila trudna za vrijeme ovog događaja. Ističe kako je njenom suprugu tek 26. listopada ove godine Tužilaštvo Republike Srbije izdalo mjeru zabrane prilaska i komunikacije. Kako navodi, mjeru je prekršio 14. studenog ove godine kad ju je kontaktirao tako što joj je poslao dopis koji nije preuzela.

Dodaje da su protiv njenog supruga u tijeku kaznene istrage povodom šest kaznenih prijava. Od njih šest, četiri se vode u Republici Srbiji, a dvije u Republici Hrvatskoj. Kako navodi, radi se između ostalog o prijavama za obiteljsko nasilje i zanemarivanje te zlostavljanje maloljetne djece.

Pitamo je zbog čega misli da je Tužilaštvo zataškavalo slučaj.

"Zato što sam ga prijavila na broj 192 dana 30. studenog 2021. Tada sam podigla kaznenu prijavu, a kazneni procesi moraju se inicirati odmah izdavanjem hitne mjere zabrane prilaska i komunikacije. Moraju se dovršiti kroz 48 sati.

Presuda by Index.hr on Scribd

A ovdje je sve skupa prolongirano na godinu dana! O čemu se tu radi nego o zataškavanju? Svaki put kada sam pričala s inspektorima, dali su mi do znanja da je Hrvoje zaštićen imunitetom", kaže.

"On ne treba biti osoba od povjerenja Republike Srbije"

Nastavlja da je izdana "samo mjera zabrane prilaska i komunikacije".

"I on ju je prekršio, kontaktirao me putem pošte, što jest uznemiravanje, o čemu je momentalno obaviješten sud, a dogodi se to da ga policija u Subotici ne privede. Dapače, i dalje ga se označava osobom od povjerenja", rekla je.

"O tome da je osoba od povjerenja govori izjava načelnika PU Subotice u Sektoru unutrašnje kontrole MUP-a. Ona mi je data samo na uvid zbog povjerljivosti, ali mi je rečeno i usmeno da se radi o osobi od povjerenja.

On bi trebao biti osoba od povjerenja, ali Hrvatske, ne Srbije. Jer je hrvatski diplomat. Ali ovo je u suštini službena potvrda dogovora koji je postignut kad je 30. studenog 2021. uveo srpsku policiju u konzulat, i to da se zataška nasilje nad trudnicom", govori.

"Svjesno djeci oduzeo plaćeni dom"

Dodala je da isti sudac Osnovnog suda u Subotici koji je donio pravomoćnu sudsku presudu o iseljenju iz kuće vodi i brakorazvodnu parnicu.

"Pravomoćna sudska presuda Osnovnog suda u Subotici o iseljenju iz kuće donesena je dva dana prije mog poroda i 17 dana prije otkaza ugovora o najmu. Radi se o stanu čiji najam je plaćala RH, a on je taj novac zloupotrijebio.

Najam je otkazao suprug, a sudski troškovi od 1000 eura dodijeljeni su meni koja nisam potpisala ugovor o najmu ni raskid ugovora. Kao što sam rekla, do tada je najam plaćao MVEP RH u iznosu od 600 eura mjesečno. Na taj način otac je svjesno maloljetnoj djeci oduzeo plaćeni dom", objasnila je te nam dala na uvid i dokumentaciju ove presude.

I što se onda događa? To da isti taj sudac kasnije bude zadužen za rastavu braka, a što je učinjeno tek djelomično, a djeci nije dodijeljeno starateljstvo niti prebivalište, kao niti uzdržavanje.

"Kćeri i ja smo izložene progonu i torturi"

A od 8. srpnja 2022. postoji pravomoćno rješenje hrvatskog suda o iznosu uzdržavanja maloljetne djece, koje otac ne plaća niti danas pa tako krši i hrvatski zakon, a na štetu svojih kćerki, koje žive u teškoj materijalnoj situaciji. Uz to, na sudu nije razmatrano niti lišenje roditeljskog prava mog supruga, što sam zahtijevala zbog zlostavljanja", kaže.

"Kćeri i ja smo izložene progonu i torturi. Kreiraju se dosjei u nenadležnim centrima za socijalnu skrb. Tako se sad fokus sa zlostavljanja pokušava usmjeriti na plasiranje krivotvorenih izvještaja nenadležnog Centra za socijalnu skrb iz Sombora. Podnijela sam kaznenu prijavu protiv socijalnog radnika zbog zloupotrebe službenog položaja i trgovine utjecajem", rekla je.

"On uskraćuje kćerima i devizna primanja koja dobiva mjesečno na plaću u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova, to je iznos od 500 eura koji se daje kao dodatak za djecu. Isto kao što uskraćuje dodatak u eurima u vidu dječjeg dara za Božić, ali i za odlazak na zimski i ljetni godišnji odmor. Zbog toga sam podignula kaznenu prijavu jer krši zakon RH", dodaje.

Kaže da ju je zlostavljao i nakon što ga je prijavila

Ističe i kako njezin suprug ima dijagnozu duševnih poremećaja i poremećaja ponašanja uzrokovanih upotrebom alkohola - sindrom zavisnosti, a o čemu je priložila dokumentaciju. To ga, dodaje, "ne sprječava da na bolovanju konstantno prelazi granicu u Srbiju, gdje čini nasilje". 

Naime, nakon što ga je prijavila, on ju je također zlostavljao, kako navodi. I tada je bila s majkom, a dogodilo se 17. ožujka ove godine. Postoji i videosnimka ovog slučaja.

"Sasvim slučajno smo ga vidjele na benzinskoj pumpi. Okrenula sam se s bebom prema njemu, a on nas je gurnuo, vrijeđao i zavrnuo mi ruku dok sam u drugoj držala bebu od dva i pol mjeseca.

Zatim je automobilom kolegice s diplomatskim tablicama krenuo prijeći granicu. Pozvala sam policiju, rekla što se dogodilo i što su mu namjere. To je područje pokriveno videonadzorom", kaže Jelena Kosjer Vuković.

 

Poslije svega, kaže, pozvana je u somborsku policiju, gdje joj je rečeno da je Hrvoje Vuković s graničnog prijelaza vraćen u zemlju.

Kosjer Vuković tvrdi da je mnogo mjeseci kasnije od poznanika u policiji saznala da je sve bila farsa i da Hrvoje Vuković nikada nije vraćen s granice, već da je pušten u Hrvatsku, a izjavu u policiji umjesto njega dala je njegova odvjetnica, koja se navodno čak i potpisala umjesto njega.

"Čupao me je i šakom krenuo na mene i dijete"

Posljednje fizičko nasilje, kako priča Jelena, dogodilo se 10. srpnja i u tom trenutku ona je bila sa starijom bebom. Sve ovo bilo je osam mjeseci nakon što ga je prijavila.

"Čupao me je i šakom krenuo na mene i dijete, ali se pojavio netko tko je spriječio da nas ozbiljnije povrijedi. Tada sam nazvala broj 192 u Somboru i prijavila ga. Otišla sam kod liječnika, utvrđene su fizičke povrede meni i psihičko nasilje nad djetetom, ali me nikada nisu pozvali da dam izjavu", tvrdi Kosjer Vuković.

Dva dana poslije toga, kaže, Hrvoje Vuković ju je pratio po Somboru u bijelom automobilu beogradskih tablica. Kaže da je pozvala policiju, a oni su joj rekli da se odmah doveze do postaje, što je i napravila.

"Ušla sam s majkom u postaju. Na kraju je meni izrečena hitna mjera zabrane prilaska zbog verbalnog nasilja jer sam mužu navodno rekla da je idiot i neke psovke. Pozlilo mi je, morala sam kod liječnika", kaže Kosjer Vuković.

"Stavio je nosiljku s bebom na krov automobila i sjeo u auto"

Jedan slučaj nasilja datira iz 2021. godine.

Supružnici su tada jedinu kćer, koja je u tom trenutku imala šest mjeseci, odveli na pregled u Novi Sad, otkud dolazi Jelena Kosjer Vuković. Dok je ona bila u ljekarni, rekla je za u srpnju za Blic, on je stavio nosiljku s bebom na krov automobila i sjeo u auto.

"Kada je htio dodati gas, naišao je moj brat i uzeo nosiljku s bebom, praktički joj je spasio život! Hrvoje se potom autom zaletio na njega i nosio ga je na haubi. Sve su to gledali naši susjedi i pozvali policiju.

Hrvoje je ostavio auto s diplomatskim tablicama, u kojem je bila beba, na ulici i otišao u kafić, gdje je nastavio piti. Beba je za to vrijeme bila sama u autu. Tada se pojavilo više automobila policije i interventne policije.

Rekla sam da ga neću prijaviti, a nije htio ni moj brat zato što sam ga molila. Policajci su mi tada rekli da ništa ne bih dobila ni da ga prijavim jer ga štiti diplomatski imunitet", ispričala je tada za Blic Kosjer Vuković.

"Zašto Srbija štiti oca i supruga nasilnika?"

Dostavila nam je i molbu Hrvoja Vukovića za skraćenje rasporeda na rad koja datira upravo nakon ovog događaja. Kaže da je time "priznao obiteljsko nasilje jer se taj dokument potpisuje isključivo radi zaštite pozicije ministra vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske, kao što je bio slučaj u prosincu iste godine".

"Srpska policija je i tada zatajila slučaj, sve pod paravanom diplomatskog imuniteta. I tada se pozivao na diplomatski imunitet u odnosu na vlastitu kćer. To je skandalozno", govori.

"Na kraju i ja, kao majka dvije djevojčice, hrvatske državljanke, pitam zašto Srbija štiti oca djece i supruga nasilnika? Zašto mu još uvijek nije zabranjen ulazak u Srbiju, nakon što sam ga prijavila 30. studenoga 2021., dakle nakon što je napao trudnicu i nerođeno dijete?" zapitala se Kosjer Vuković za Index.

Hrvoje Vuković: Optužbe odbacujem s gnušanjem, ovo je sve zbog nalaza centra za socijalni rad 

Stupili smo i u kontakt s nekadašnjim konzulom Vukovićem. On nam je dao na uvid izvještaj Centra za socijalni rad Novi Sad, kojega ne smijemo objaviti. Očitovanje Vukovića, koje se naslanja upravo na navedeni izvještaj, prenosimo u cijelosti i i bez izmjena: 

MVEP: Nismo tijelo koje je nadležno za postupanje u slučajevima prijava za obiteljsko nasilje

Index je oko ove teme kontaktirao Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Srbije, od kojeg smo dobili odgovor da se javimo Osnovnom javnom tužilaštvu u Subotici, kao i Osnovnom sudu u Subotici. Nismo dobili odgovor do zaključenja ovog teksta.

Kontaktirali smo i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske. Pitali smo ih, između ostalog, je li Hrvoje Vuković, nekadašnji konzul RH u Srbiji, zaposlen u Ministarstvu, odnosno u kojem je trenutno statusu. Nismo dobili odgovor.

U srpnju su oko iste teme odgovorili na upit Indexa.

"Hrvoje Vuković nije na dužnosti konzula u Generalnom konzulatu RH u Subotici, već se u Republiku Hrvatsku s mandata vratio na osobni zahtjev. Za vrijeme trajanja mandata nije imao diplomatski, već konzularni imunitet", stoji u odgovoru Ministarstva.

"Danom napuštanja zemlje primateljice, sukladno odredbama Bečke konvencije o konzularnim odnosima, prestao mu je vrijediti konzularni imunitet. MVEP je upoznat s predmetnim slučajem, ali nije tijelo koje je nadležno za postupanje u slučajevima prijava za obiteljsko nasilje", navodi se u odgovoru.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.