Diljem Europe političari sa svih strana spektra su tijekom vikenda sa strahom gledali snimku pokušaja atentata na Donalda Trumpa. Ono što su mnogi od njih vidjeli u tom incidentu vidjeli je rastuća opasnost u vlastitim zemljama, koja se odražavala izravno na njih, piše Politico.
Dok su razmišljali o tome koliko je Trump bio blizu smrti, poruka europskih čelnika bila je jasna: ako se to moglo dogoditi u Americi, moglo se dogoditi i ovdje.
Marine Le Pen: Francuska nije sigurna od ovog nasilja
U Francuskoj, čelnica krajnje desnice Marine Le Pen rekla je da je pokušaj atentata simbol "nasilja koje potkopava naše demokracije", upozorivši na društvenim mrežama: "Francuska nije sigurna od ovog nasilja".
Giorgia Meloni, talijanska premijerka, rekla je da "posvuda u svijetu postoje granice koje se nikada ne smiju prijeći". Dodala je: “To je upozorenje svima, bez obzira na političko opredjeljenje, da politici vrate dostojanstvo i čast".
To nije samo upozorenje, nego podsjetnik
Za mnoge europske političare napad na Trumpa nije bio samo upozorenje što bi se moglo dogoditi, već podsjetnik na ono što se već dogodilo na kontinentu na kojem nasilje i politička ubojstva više nisu neuobičajeni.
U svibnju je slovački premijer Robert Fico teško ozlijeđen nakon što je upucan nekoliko puta u, po svemu sudeći, politički motiviranom pokušaju atentata. Prošlog mjeseca je danska premijerka Mette Frederiksen zadobila ozljedu vrata nakon što ju je napao muškarac dok je šetala središtem Kopenhagena.
Njemačka je također doživjela niz nasilnih napada na političare, uključujući napad na Matthiasa Eckea, vodećeg socijalističkog kandidata za izbore za Europski parlament u lipnju, koji je hospitaliziran nakon što je napadnut dok je lijepio predizborne plakate.
Dva politička ubojstva u Britaniji u zadnjih 8 godina
U Ujedinjenom Kraljevstvu su u posljednjih osam godina ubijena dva člana parlamenta. Laburističku zastupnicu Jo Cox ubio je 2016. neonacist tijekom kampanje za referendum o EU, dok je konzervativnog zastupnika Davida Amessa nasmrt izbo nožem simpatizer skupine Islamska država tijekom sastanka s biračima 2021. godine.
Nakon izbora u Ujedinjenom Kraljevstvu ovog mjeseca, predsjednik Donjeg doma britanskog parlamenta Lindsay Hoyle je, u obraćanju samo par sati prije napada na Trumpa, otkrila da je jedina stvar koja ga noću drži budnom pomisao da bi još jedan zastupnik mogao biti ubijen.
Sinoć je Hoyle rekao da je pisao Trumpu u znak solidarnosti, otvoreno navodeći da smo "u ratu" s ekstremistima koji ne vjeruju u demokraciju.
Val zastrašivanja
Kao što dokazuju britanska ubojstva, nisu samo desničarski kandidati izloženi nasilju i prijetnjama
Nedavni izbori pokrenuli su val zastrašivanja birača i kandidata diljem Ujedinjenog Kraljevstva, pri čemu su se aktualni laburistički zastupnici posebno žalili na ponašanje nekih pristaša nezavisnih kandidata.
Laburistički kandidati privatno su govorili o valu bijesa i prijetećeg ponašanja povezanog sa stajalištem stranke o sukobu Izraela i Hamasa.
Policija sada istražuje izbornu pobjedu Shockata Adama, propalestinskog nezavisnog kandidata koji je pobijedio Jonathana Ashwortha, ključnog suradnika Keira Starmera, te postao novi zastupnik za južni dio Leicestera.
Leci s fotografijom preko slika uplakane djece
Leci koji su naširoko distribuirani u izbornoj jedinici tijekom izbora sugerirali su da je Ashworth bio "apstinent od glasanja o prekida vatre" i pristaša "genocida", a njegova fotografija bila je postavljena preko slika uplakane djece i ruševina. Nitko nije preuzeo odgovornost za letke, a Adam je negirao odgovornost.
U odvojenom incidentu, Ashworth je za The Sunday Times rekao da je poveo svoju 10-godišnju kćer sa sobom u obilazak birača, pri čemu se suočio s jednim koji mu je rekao: "Svi vas preziru".
Policija isražuje niz incidenata usmjerenih protiv političara i stranaka diljem zemlje.
Faktor Nigela Faragea
Jedna od glavnih meta uvredljivog i nasilnog ponašanja u Britaniji bio je Nigel Farage, veteran Brexita i vođa populističke desne stranke Reform UK, koji je blizak prijatelj s Trumpom. Faragea su u javnosti više puta gađali pićem i drugim predmetima te mu je dugo bila potrebna danonoćna zaštita.
U nedjelju je brzo povukao paralele između napada na Trumpa tretmana kojeg je doživio.
"Vidjeli smo to u britanskoj politici", rekao je desničarskoj TV kući GB News. “Ono što vidimo kroz mainstream medije i društvene mreže su milijuni ljudi koji se okreću prema mržnji. I moram vam reći, bojim se da u ovoj zemlji ne zaostajemo toliko.”
Farage je dodao da je prošli tjedan napadnut u javnosti. “Posljednji put me je netko gađao pićem prošle srijede. Općenito ne objavljujem kada se takve stvari dogode.”
Borba protiv nasilja
Ovotjedni summit Europske političke zajednice (EPC) u palači Blenheim u južnoj Engleskoj pruža priliku europskim čelnicima da se suprotstave političkom nasilju nakon pokušaja atentata na Trumpa. Čelnici 47 europskih zemalja trebali bi se sutra okupiti u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Domaćim će biti Keir Starmer, novi britanski laburistički premijer, a jedan od tri okrugla stola na EPC-u bit će posvećen "obrani i osiguravanju demokracije".
Njegova se vlada nada da će povesti primjerom, nakon što je Ministarstvo unutarnjih poslova pokrenulo istragu kampanje za izbore u Ujedinjenom Kraljevstvu kako bi razumjelo prirodu prijetnje s kojom se suočavaju kandidati i razinu zaštite koju su dobili.
"Sramotne scene koje smo vidjeli u nekim područjima tijekom ove predizborne kampanje ne smiju se ponoviti", rekla je ministrica unutarnjih poslova Ujedinjenog Kraljevstva Yvette Cooper.
Novi zakoni
Neke europske zemlje već su uvele nove zakone kako bi zaštitile političare od rastuće prijetnje. U Slovačkoj su zakonodavci usvojili novi zakon prošlog mjeseca nakon pokušaja ubojstva premijera Fica, zabranjujući okupljanja u blizini domova političara ili sjedišta vlade.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva najavila je 31 milijun funti dodatne potrošnje za sigurnost zastupnika ranije ove godine. Ali za mnoge vodeće političare prijetnja je i dalje ozbiljna.
Geert Wilders, vođa nizozemske krajnje desne Slobodarske stranke (PVV), koji je i sam godinama pod zaštitom 24 sata dnevno zbog prijetnji smrću, objavio je na X-u: “Ono što se dogodilo u SAD-u može se dogoditi i u Nizozemskoj. Nemojte to podcijeniti.”