Splitski SDP pozvao Puljka da realizira 80.000 eura za potpomognutu oplodnju

Foto: Ivo Cagalj/PIXSELL

PREDSJEDNIK splitskog SDP-a Davor Matijević ​pozvao je danas gradonačelnika Ivicu Puljka da realizira 80.000 eura sredstava koja je ta stranka amandmanom osigurala za subvencioniranje medicinski potpomognute oplodnje mladim parovima koji se žele realizirati kao roditelji.

Podsjetio je kako je medicinski potpomognuta oplodnja veliki problem u Hrvatskoj jer istraživanja pokazuju da se 20 posto mladih parova ne mogu ostvariti kao roditelji prirodnim putem. Godišnje se u Hrvatskoj izvede oko 7500 zahvata medicinski potpomognute oplodnje, nastavio je Matijević, a zahvaljujući tome godišnje se rodi 1200 djece.

"SDP želi subvencionirati takve postupke"

​"Prilikom izglasavanja gradskog proračuna za 2023. godinu usvojen je amandman SDP-a koji osigurava 80 tisuća eura za fond medicinski potpomognute oplodnje, no do sada nije došlo ni do kakve realizacije. Pozivamo gradonačelnika da to realizira jer sredstva imamo, a i velika je potreba za tim. SDP želi subvencionirati takve postupke", poručio je Matijević.

Objasnio je kako svi parovi prema HZZO-u imaju pravo na četiri takva besplatna postupka. Dobna granica za žene je do 42. godine, no smatraju kako bi tu dobnu granicu trebalo pomaknuti.

Predložili su i da se sa 70 posto subvencionira postupak ako se izvede u KBC-u Split, 60 posto ako se izvede u poliklinikama na području grada i 40 posto ako će na njih ići u poliklinike na teritoriju Hrvatske ili EU, no ne više od tisuću eura. Subvencija bi se odnosila na parove koji imaju prebivalište u gradu Splitu, dodao je Matijević.

Javio se i gradonačelnik Ploča

Kazao je i da je Gradac 2018. godine bio prva općina koja je to uvela u Hrvatskoj nakon čega su ga slijedili Ploče, Osijek, Dubrovnik i Makarska. Gradonačelnik Ploča i član ​predsjedništva SDP-a Hrvatske Mišo Krstičević​,​ inače liječnik splitske bolnice, rekao je da je najmanje bitan medicinski aspekt te odluke koja ima elemente i demografske politike.

Bilo kakav izlazak u susret tim ljudima je hvalevrijedan i samim time ta mjera ima najznačajniju solidarnu komponentu, kazao je dodavši da to u određenom smislu financijskog opterećenja bilo koje jedinice lokalne samouprave gotovo ništa ne znači jer je riječ o minimalnom teretu.

"Ne bi trebalo biti nikakvih opstrukcija da se takve stvari uvedu, pogotovo s obzirom na to da Split ima već formiranu stavku u proračunu. Ovu mjeru, osim što je demografska i solidarna, činimo na određeni način i socijalnom. Ima fine komponente koje ljudima koji imaju takve vrste problema može pomoći", zaključio je Krstičević.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.