U RTL Danas gostovala je ravnateljica Uprave za obitelj i socijalnu politiku Marija Barilić te komentirala slučaj teško ozlijeđene curice koja se u Klaićevoj bori za život nakon, čini se očite, pogreške djelatnika centra za socijalnu skrb. Razgovor prenosimo u cijelosti.
Zašto ovi roditelji nisu odmah poslani na vještačenje, nakon prve prijave za nasilje u obitelji?
Kada dođe do prijave nasilja u obitelji, utvrđuje se je li potrebno vještačenje i hoće li ga biti, a o tome odlučuje sud. Kada dođe do takvih situacija, stručni tim centra nadležan je za procjenu ugroženosti djetetovih prava i on je dužan utvrditi sve činjenice koje su vezane za tu obitelj i izraditi kvalitetnu procjenu rizika.
Je li ovdje to kvalitetno napravljeno?
U trenutku kada je dijete bilo niske kronološke dobi, onda je bilo.
Što se promijenilo u te dvije godine, koje su se to okolnosti promijenile?
Prije 2 godine rizici na strani roditelja bili su vrlo visoki, a sada je utvrđeno da nisu toliko visoki, odnosno da su roditelji kroz mjeru obiteljsko-pravne zaštite poboljšali svoja ponašanja. Upravni nadzor ocijenio je da ona nisu bila dovoljna za povratak djeteta, posebno uzimajući u obzir da je dijete niske kronološke dobi bilo smješteno u udomiteljsku obitelj i tamo bilo dvije godine.
Ovdje je na više razina zakazao sustav. Očito nije kriv samo centar. Što su radili obiteljski liječnik, pedijatar, patronažna sestra? Je li centar dobio kakvu prijavu?
Centar nije dobio nikakve njihove sumnje. Bile su bakine prijave da se nešto dešava kad je dijete vraćeno u obitelj. Naglašava da je dužnost svake stručne osobe da prijavi svaku sumnju na nasilje.
Kazna zatvora za neprijavljivanje je do tri godine. Jeste li naišli na slučaj da je netko zbog neprijavljivanja odgovarao?
Ja ne radim u sustavu pravosuđa, ali iz svog iskustva nisam čula za takav slučaj.
Je li to zato što zakon ne štiti osobe koje prijavljuju?
Zakon je dobro napisan, ali važno je naglasiti da je dužnost svakog građana koji ima sumnju na nasilje da to i prijavi. I apeliram na građane da i oni utječu.
Što se promijenilo u dvije godine, kada je cijelu Hrvatsku zgrozio slučaj oca koji je bacio djecu s balkona?
U ove dvije godine promijenilo se to da su centri krenuli s kvalitetnim procjenama rizika na strani djeteta. Ministarstvo radi na Zakonu o socijalnoj skrbi. Rade se strukturne promjene i osniva se Akademija socijalne skrbi, čija će uloga biti usavršavanje svih stručnih radnika u sustavu socijalne skrbi, zatim i Povjerenstvo, koje će biti neovisno tijelo.