"UVIJEK u svakoj situaciji, treba razgovarati. Imali smo tešku prošlost, ali želimo graditi drugačiju budućnost i to je ono što karakterizira ovu generaciju političara", rekao je premijer Ivo Sanader u razgovoru za srpsku izvještajnu agenciju Tanjug.
Pupovca prepoznao 2003. godine
Sanader je naglasio kako se samo u direktnim razgovorima mogu rješavati otvorena pitanja Hrvatske i Srbije, a sam je procijenio 2003. godine da je SDSS-u Milorada Pupovca mjesto u vladajućoj koaliciju te je za taj potez bio motiviran "istinskim uvjerenjem da će to dovesti do pomirenja hrvatskog i srpskog naroda". Sanader je ocijenio kako koalicija sa SDSS-om danas dobro funkcionira jer se obje stranke bore za zajedničke ciljeve, a to je "bolji život građana bez obzira koje su nacionalnosti."
Sanader je bio rezerviran kada je upitan o tužbi za genocid, pa je tek zaključio da je dogovoreno kako će se prvo rješavati lakša pitanja. Što se povrata izbjeglica tiče Sanader kaže kako je to pitanje riješeno u političkom smislu, iako još ima problema u konkretnoj realizaciji.
"Ubij Srbina" je neprihvatljivo
Jedan od problema, kazao je Sanader, su i nestale osobe. U Hrvatskoj još oko 1.100 obitelji traži svoje najmilije kojima se mora reći istina, baš kao i Srbima koji žive u Hrvatskoj.
Sanader se osvrnuo i na povike "Ubij Srbina" na sportskim natjecanjima, ocijenivši ih kao "neprihvatljive". No, zanimljivo je kako je Sanader kada mu je postavljeno pitanje gdje vidi temelj nesporazuma između dva naroda, odgovorio kako su Srbija i Hrvatska poslije 1945. godine za razliku od Zapadne Europe, zaostale u demokratskom razvoju.
Ostali bez demokratskog dijaloga
"Ostali smo u komunističkom totalitarnom režimu gdje nismo mogli razvijati demokratska razmišljanja, demokratske institucije, demokratski dijalog. Mislim da smo ostali prikraćeni za 50 godina, odnosno 45 godina razvoja", rekao je Sanader dodajući kako se u Hrvatskoj još vodi bitka između partizana i ustaša koja je završena 1945. godine porazom ustaša.
"Da nije bilo pobjede partizana u Drugom svjetskom ratu, da nije bila pobjeda te antifašističke koalicije, Hrvatska bi bila na poraženoj strani, Srbija bi bila na poraženoj strani", rekao je Sanader.
M.M.
Foto: AFP