Rusi popravljaju oštećeni sjevernokorejski ratni brod? Objavljene satelitske snimke

Foto: Maxar

Sjeverna Koreja premjestila je novi ratni brod koji je oštećen tijekom neuspješnog porinuća u luku Rajin, blizu granice s Rusijom. Analitičari smatraju da bi taj potez mogao ukazivati na moguću ulogu Moskve u njegovu popravku.

Satelitske snimke koje je u nedjelju snimila tvrtka Maxar Technologies prikazuju razarač mase 5000 tona, zasad još uvijek bez imena, u suhom doku luke Rajin. Riječ je o dijelu Rasona, posebne gospodarske zone koja se nalazi na krajnjem sjeveroistoku Sjeverne Koreje, tik uz njezinu kratku granicu s Rusijom.

Porinuće broda završilo debaklom

Iako Rajin nije veliko brodogradilište poput onog u gradu Chongjinu, gdje se i dogodila nezgoda pri porinuću, ondje postoje objekti za manje popravke i održavanje, rekao je Yu Jihoon, direktor za međunarodnu suradnju i istraživač pri Korejskom institutu za obrambene analize. "Blizina Rusije čini Rajin ključnom točkom u naporima Sjeverne Koreje da produbi gospodarske, ali potencijalno i vojne odnose s Moskvom", izjavio je Yu.

Prema izvješću iz 2024. koje je objavio Modern War Institute pri američkoj Vojnoj akademiji West Point, gospodarska zona Rason opisana je kao "značajna točka suradnje između Sjeverne Koreje i Rusije", a nedavno je bila povezana s isporukama sjevernokorejskog oružja Rusiji za upotrebu u Ukrajini.

Razarač je oštećen 21. svibnja kada je, prilikom porinuća, krma završila u vodi, ali je pramac ostao zaglavljen na suhom, zbog čega se brod prevrnuo na bok.

Sjevernokorejski vođa Kim Jong-un prisustvovao je svečanosti porinuća te je bijesan otpustio niz ljudi iz vojske i naredio da se brod popravi do plenarne sjednice Radničke partije, koja je zakazana za kraj lipnja. Državni mediji izvijestili su prošli tjedan da bi popravci u u Rajinu trebali trajati sedam do deset dana, što se uklapa u Kimov rok.

Moguća šteta na sonarima, sumnja na rusku pomoć

Umirovljeni južnokorejski admiral Kim Duk-ki izjavio je za CNN da vrijeme potrebno za popravke ovisi o stupnju oštećenja broda. Smatra da je moguće da su tijekom neuspješnog porinuća oštećeni sonar i dubinomjeri, koji se nalaze u pramčanom dijelu. "Sjeverna Koreja navodno nema vlastitu tehnologiju za sonar, pa ih najvjerojatnije uvoze iz Kine ili Rusije", rekao je admiral Kim.

Međutim, južnokorejski zastupnik Yu Yong-weon rekao je za CNN da vojska njegove zemlje procjenjuje kako je vjerojatnost ozbiljnog oštećenja sonara prilično niska. "Vanjska oštećenja plovila ne djeluju značajno. Čini se da je glavni problem prodiranje vode u brod", rekao je Yu.

Analitičari navode da će tijekom popravka unutrašnjost broda, uključujući strojeve i elektroničke sustave, trebati temeljito isušiti i očistiti od slane vode. Yu je također rekao da je moguće da Rusija sudjeluje u popravku, no teško je provjeriti radi li se samo o inženjerskoj pomoći ili i o dopremi veće opreme.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.