NEKADAŠNJI predsjednik Republike Srpske Krajine Milan Martić je iz zatvora u Estoniji dao intervju prvi put poslije 24 godine.
On je u razgovoru za sprske Novosti komentirao događaje tih godina iz svoje perspektive.
"'Za dom spremni', prebijanje srpskih mladića jer navijaju za Zvezdu, i najstrašnija revizija povijesti. Sve to se događalo i 1990. godine. Nisam želio, ali morao sam tada stati na čelo narodnog ustanka protiv ustaštva koje je diglo glavu poslije prvih višestranačkih izbora u Hrvatskoj 1990. kada je pobijedio Tuđman", priča osuđeni ratni zločinac Milan Martić.
Nekadašnji kninski policajac u Estoniji izvršava kaznu od 35 godina zatvora zbog ratnih zločina.
"Sjećam se da smo te 1990. dobili informaciju o novim policijskim crnim uniformama koje su podsjećale na odore ustaša iz Crne legije. Tražili su od nas i da nosimo šahovnice, kao i da prema diktatu iz Zagreba hapsimo Srbe. Tako nešto ogroman broj mojih kolega policajaca i ja nismo mogli uraditi. Zato je buknula pobuna u Kninu u srpnju 1990.", priča za Novosti.
Tvrdi da Srbi u Krajini nisu mrzili Hrvate.
"Znali smo šta su nam napravili u Drugom ratu, plašili smo ih se potajno, ali nismo vjerovali da će u Europi doći vrijeme da se ponovo rodi jedna takva nakaza od države", priča Martić.
Zagreb gađao iz očaja
Ne smatra se krivim za zločine za koje je osuđen.
"Uvjetno se može reći, bio sam prva žrtva pojave neofašizma u svijetu. Dogodila se akcija 'Bljesak', kada su ustaše 1. i 2. svibnja doslovno pregazile Zapadnu Slavoniju, a pomoći nam nije bilo niotkuda. Naređenje da se gađa Zagreb kao upozorenje doneseno je iz očaja, kada sam dobio informaciju o stotinama pobijenih Srba, među kojima je bilo 57 žena i devetoro djece", priča Martić.
Udar na Zagreb bio je, tvrdi Martić, "jedini način da bar pokušam upozoriti Zagreb da ćemo braniti svim raspoloživim sredstvima te nedužne ljude".
"Već 3. svibnja, dok su srpske kuće u Zapadnoj Slavoniji još gorjele, javio mi se jedan moćni zapadni diplomat i rekao da sam se "upisao" da idem u Haag zbog ratnih zločina", priča.
Tvrdi da su se 2014. godine estonske i hrvatske vlasti dogovorile da ga se prebaci u Hrvatsku, ali taj plan je propao. Martić je, naime, osuđen i u Hrvatskoj.