Premijerka Tajlanda suspendirana. Bivšeg premijera Kambodže nazvala "ujkom"

Foto: EPA

Premijerka Tajlanda Paetongtarn Shinawatra, koja se našla pod pritiskom zbog skandala, suspendirana je danas s dužnosti i mogla bi biti razriješena nakon etičke istrage vezane uz procurjeli telefonski razgovor s moćnim bivšim čelnikom Kambodže.

Shinawatra (38) na premijerskoj je funkciji tek 10 mjeseci, nakon što je zamijenila prethodnika koji je smijenjen s dužnosti. Njezina suspenzija unosi novu neizvjesnost u jugoistočnoazijsko kraljevstvo koje već godinama potresaju političke nestabilnosti i česte promjene na vrhu vlasti, navodi CNN.

Ustavni sud Tajlanda prihvatio je zahtjev grupe od 36 senatora koji su Paetongtarn optužili za kršenje ustava zbog povrede etičkih standarda u spornom razgovoru, čiju su autentičnost potvrdile obje strane.

Sud je izglasao suspenziju Paetongtarn s premijerske dužnosti do donošenja presude u etičkom postupku. Nakon rekonstrukcije vlade, Paetongtarn će ostati u kabinetu kao ministrica kulture.

Bivšeg čelnika Kambodže nazvala "ujkom"

Na premijerku su sve češći pritisci da podnese ostavku, a prosvjednici su u subotu izašli na ulice Bangkoka nakon što je procurjeli razgovor s Hun Senom iz Kambodže, vezan uz eskalaciju graničnog spora, izazvao bijes javnosti.

Skandal je prošlog tjedna natjerao stranku Bhumjaithai, ključnog partnera u vladajućoj koaliciji, da napusti savez, čime je ozbiljno narušena sposobnost stranke Pheu Thai da zadrži vlast. Paetongtarn se suočava i s padom popularnosti te prijetnjom izglasavanja nepovjerenja u parlamentu.

U procurjelom razgovoru od 15. lipnja, Paetongtarn se bivšem kambodžanskom vođi Hun Senu obraća s "ujko" te, čini se, kritizira postupke vlastite vojske nakon što su prošli mjesec u graničnim sukobima poginuli kambodžanski vojnici, navodi CNN.

Suspendirana premijerka je ujedno rekla Hun Senu da je pod pritiskom kod kuće i zamolila ga da ne sluša "suprotnu stranu", aludirajući na glasnogovornog zapovjednika tajlandske vojske na sjeveroistoku zemlje. Dodala je i: "Ako nešto želiš, samo mi reci, pobrinut ću se za to."

"Ugrozila je nacionalne interese zemlje"

Njezini komentari u snimci izazvali su burne reakcije u Tajlandu, a protivnici su je optužili da je ugrozila nacionalne interese zemlje.

Nakon odluke suda, Paetongtarn je izjavila da prihvaća presudu i da joj je "namjera bila iskreno djelovati za dobrobit zemlje".

"Želim jasno reći da su moje namjere bile više nego 100% iskrene - djelovala sam za državu, radi zaštite suvereniteta, sigurnosti naših vojnika i očuvanja mira u zemlji", rekla je na konferenciji za novinare.

"Također želim ispričati svim svojim sugrađanima koji se zbog ovoga osjećaju nelagodno ili uznemireno", dodala je.

"Koristila sam pregovaračku taktiku"

Tajland i Kambodža imaju složen odnos suradnje i rivalstva posljednjih desetljeća. Dvije zemlje dijele 817 kilometara dugu kopnenu granicu, koju su u velikoj mjeri odredili Francuzi tijekom okupacije Kambodže, a koja je povremeno bila poprište vojnih sukoba i izvor političkih napetosti.

Nakon izbijanja skandala, Paetongtarn je pokušala umanjiti značaj svojih riječi upućenih Hun Senu, rekavši da je pokušavala smiriti napetosti između dviju susjeda te da "privatni" razgovor "nije trebao biti objavljen".

Premijerka je istaknula da je koristila "pregovaračku taktiku" i da njezini komentari "nisu bili izjava o lojalnosti".

Paetongtarn je postala premijerka prošle godine nakon što je Ustavni sud presudio da je njezin prethodnik Srettha Thavisin prekršio etička pravila i smijenio ga s dužnosti.

Isti sud je također raspustio popularnu progresivnu stranku Move Forward, koja je osvojila najviše mandata na izborima 2023., te zabranio njezinim čelnicima bavljenje politikom na 10 godina.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.