Okrugli stol: Treba hitno uvesti seksualno obrazovanje u škole

Foto: Pixsell/Vjeran Zganec Rogulja

Zagrebačke škole tek jednom godišnje provode sadržaje vezane za seksualno i reproduktivno zdravlje iako već godinama više od polovice mladih u partnerskim vezama doživljava nasilje, upozorili su sudionici okruglog stola, zatraživši hitno uvođenje seksualnog obrazovanja u škole.

Okrugli stol posvećen seksualnom obrazovanju okupio je u organizaciji Centra za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) stručnjake koji su upozorili na zabrinjavajuće trendove i zatražili hitno okupljanje stručne radne skupine kako bi se odmah krenulo s izradom kurikuluma.

Svoja iskustva razmijenili su specijalistica ginekologije i opstetricije, Jasenka Grujić, stručna suradnica i socijalna radnica u Centru za nestalu i zlostavljanu djecu, Tea Čičić te stručna suradnica CESI na programu Spol, rod i seksualna prava Nataša Bijelić.

"Djeca i mladi nemaju vremena čekati"

"Polovičnom smatramo verbalnu podršku Grada Zagreba za uvođenjem seksualnog obrazovanja u zagrebačke škole te upozoravamo da djeca i mladi nemaju vremena čekati da se vladajući odluče na konkretne poteze, " upozorila je Bijelić.

Umjesto "otezanja i ograđivanja" od Grada Zagreba zatražila je rokove za formiranje stručne radne skupine. 

Nedavna studija o seksualnom ponašanju mladih u Hrvatskoj pokazala je da su razine rizičnog ponašanja već 15 godina razmjerno visoke te da više od polovice mladih u životu doživljava neki oblik nasilnog ponašanja u partnerskim vezama.

Kakva je sad situacija?

U hrvatskim školama o seksualnosti se uči kroz međupredmetnu temu "Zdravlje" koja temama seksualnosti i reproduktivnog zdravlja po ocijeni sudionika pristupa na zastarjeli način temeljen na medikalizaciji i konzervativnom pristupu.

Pritom se izostavljaju teme rodnih stereotipa, ravnopravnosti, te poštivanja granica i uvažavanja različitosti, poručila je Bijelić, koja od grada Zagreba očekuje uvođenje programa seksualnog obrazovanja u škole po uzoru na Građanski odgoj.

S obzirom na to da Ministarstvo znanosti i obrazovanja podržava postojeći model učenja o seksualnosti i reproduktivnom zdravlju, veliku ulogu u pokretanju pozitivnih promjena mogu imati gradovi, čulo se na okruglom stolu "Grad Zagreb šuti, a stručnjaci pozivaju na raspravu: Trebaju li djeca o seksu učiti na nastavi ili na greškama?"

Pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Luka Juroš istaknuo je kako Grad Zagreb smatra da je spolno obrazovanje, reproduktivno obrazovanje i ravnopravnost spolova jedan od ciljeva na kojima se mora raditi te najavio izradu konkretnog prijedloga programa već prije ljeta. 

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.