Nema odluke o osnovanosti optužbe protiv braće Mamić i korumpiranih osječkih sudaca

Foto: Damir Hajdarbasic/PIXSELL

Optužno vijeće Županijskog suda odbilo je zahtjev obrane za izuzećem svih članova vijeća koje treba odlučiti o osnovanosti optužnice protiv osječkih sudaca i braće Mamić, koji su ih navodno podmitili, dok će Visoki kazneni sud naknadno odlučiti o prijedlogu za premještanje postupka u Osijek.

Željko Zrno, branitelj osječkog suca Ante Kvesića, zatražio je izuzeće predsjednika optužnog vijeća Dražena Kevrića i članova optužnog vijeća, no taj je zahtjev odbijen.

Potom je Lucija Rakić Čule, braniteljica Zdravka Mamića, zatražila da se predmet radi ekonomičnosti prebaci sa zagrebačkog na osječki Županijski sud, o čemu će odlučivati Visoki kazneni sud (VKS).

Nije odlučeno o osnovanosti optužnice protiv braće Mamić

Stoga ni danas nije odlučeno o osnovanosti optužnice protiv braće Zdravka i Zorana Mamića, trojice osječkih sudaca Darka Krušlina, Ante Kvesića i Zvonka Vekića te njegove prijateljice Nataše Sekulić, kao i osječkog poduzetnika Drage Tadića zbog primanja i davanja mita, trgovanja utjecajem te pranja novca.

Optužno vijeće Uskokovu optužnicu može potvrditi, odbaciti ili vratiti tužiteljstvu na doradu.

Što stoji u optužnici?

Uskok u optužnici navodi da se Krušlin u studenome 2016., kao prvostupanjski uskočki sudac, družio sa Zdravkom Mamićem u svečanoj loži maksimirskog stadiona. Mamić je pritom, radi stjecanja naklonosti Krušlina kao suca osječkog Županijskog suda, stavio u njegovu ruku svoj skupocjeni sat marke Audemars Piguet koji je sudac uzeo.

Prema optužnici, Mamić je kao optuženik u nekoliko kaznenih postupaka protiv njega, njegova brata i drugih optuženika u više navrata, od 2017. do 2019. u Zagrebu, Osijeku, Banjoj Luci, Širokom Brijegu i Dubaiju, osobno kontaktirao s Vekićem, također uskočkim sucem.

Vekić je Mamiću, prema optužnici, obećavao da će koristeći odnos povjerenja i kolegijalnih te prijateljskih odnosa sa sucima osječkog Županijskog suda, pa tako i okrivljenim Kvesićem, za novčanu nagradu koju će s njima podijeliti, za Mamića i suokrivljenike ishoditi povoljne sudske odluke bez obzira na stvarno stanje spisa.

Mamiću obećali oslobađajuću presudu, odbacivanje optužnice i povrat jamčevine

Uskok je precizirao kako je Vekić predočavao Zdravku Mamiću da će osigurati donošenje oslobađajuće presude u jednom predmetu i odlučiti o odbacivanju optužnice u drugom te da će osigurati donošenje odluke o povratu Mamićevog jamstva za puštanje iz istražnog zatvora od sedam milijuna kuna.

Sukladno dogovoru Zdravko Mamić je kao protuuslugu u više navrata Vekiću predao ukupno najmanje 370.000 eura za njega i drugu dvojicu sudaca, ističe u optužnici Uskok. Osim toga, Zdravko Mamić je zajedno s bratom kontaktirao s Kvesićem u Širokom Brijegu gdje su dogovorili kako će ga putem Vekića novčano nagraditi za donošenje povoljne sudske odluke u jednom predmetu.

Zoran Mamić je potom, tvrdi Uskok, osigurao 100.000 eura u nakani ishođenja za njega povoljnih sudskih odluka. Mito od 100.000 eura na traženje Zdravka Mamića sucu Vekiću, za njega i Kvesića, predao je poduzetnik Tadić znajući koja je svrha predaje novca budući da je prethodno u više navrata prisustvovao sastancima i dogovorima sudaca s Mamićem.

Za što se suca Vekića tereti?

Uskok navodi i da su braća Mamić kao nagradu za pogodovanje podmirivali troškove putovanja Vekića i njemu bliskih osoba, među kojima je bila i Nataša Sekulić, u Dubai krajem 2017., ali i Vekićev odlazak na nogometnu utakmicu hrvatske reprezentacije u lipnju 2018. u Veliku Britaniju na trošak HNS-a. 

Vekića terete da je, zajedno s Natašom Sekulić, raspolagao dijelom novca koji je dobio od Mamića za ishođenje povoljnih sudskih odluka.

Prema Uskokovoj optužnici, Vekić i Sekulić kupili su dijelom tog novca nekretninu u Osijeku i automobil, dok je Vekić kupio i nekretninu u Zadru te još jedan automobil. U optužnici se navodi i da je Sekulić u sefu banke držala novac koji je Vekić pribavio koruptivnim postupanjem.

Istraga pokrenuta nakon predaje Mamićevog USB sticka

VKS je u ožujku 2023. odbio zahtjev braće Mamić i njihovih suoptuženika da se drugo suđenje za izvlačenje novca iz Dinama u sklopu zločinačkog udruženja premjesti s osječkog na Županijski sud u Zagrebu.

Sud je u toj odluci istaknuo da suci čija je nepristranost dovedena u pitanje više ne obnašaju sudačku dužnost jer je Vekić razriješen na vlastiti zahtjev, dok je Krušlinu izrečena stegovna kazna razrješenja od dužnosti.

Stegovni postupak protiv dvaju osječkih sudaca pokrenuo je početkom 2022. predsjednik osječkog Županijskog suda Zvonko Vrban nakon afere u kojoj ih je Zdravko Mamić prozvao zbog korupcije. Krušlin je bio predsjednik sudskog vijeća koje je osudilo Zdravka Mamića na šest i pol godina zatvora zbog izvlačenja 116 milijuna kuna iz Dinama, zajedno s bratom Zoranom i još dvije osobe.

Kada je presuda postala pravomoćna, Mamić je iz BiH dostavio Uskoku USB stick koji sadrži optužbe na račun sudaca Vekića, Krušlina i Ante Kvesića, a nakon toga je pokrenuta istraga koja je rezultirala uhićenjima sudaca zbog primanja mita i trgovanja utjecajem.

Drugo suđenje za izvlačenje novca iz Dinama

U drugom suđenju za izvlačenje novca iz Dinama, uz braću Mamić, optužnicom Uskoka obuhvaćeni su Zdravkov sin Mario Mamić, bivši Dinamov direktor Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota te menadžer Nikky Arthur Vuksan. Krota i Vuksan u međuvremenu su priznali optužbe te su sporazumno osuđeni nakon nagodbe s tužiteljstvom.

Uskok u tom predmetu tereti Zdravka Mamića da je ostale okrivljenike organizirao u zločinačko udruženje te da su sklapanjem fiktivnih ugovora između Dinama i više stranih tvrtki, kao i ispostavljanjem računa o plaćanju nepostojećih usluga za transfere igrača, koje je Dinamo plaćao, klub oštetili za više od 144 milijuna kuna.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.