Nastavnik je ubijen u napadu nožem u školi u gradu Arrasu na sjeveru Francuske, a istraga je predana uredu tužitelja za borbu protiv terorizma. Vlasti departmana Pas-de-Calais priopćile su da je napadač, koji je također ranio drugog učitelja i školskog zaštitara, uhićen.
Osumnjičenik je Čečen rođen u Rusiji i bivši je učenik srednje škole Gambetta u kojoj se napad dogodio, rekao je policijski izvor. Bio je na popisu osoba koje su poznate kao potencijalni sigurnosni rizik u vezi s radikalnim islamizmom, dodao je policijski izvor.
Policija nije mogla potvrditi napise lokalnih medija da je uzvikivao "Alahu Akbar". BFM TV javlja da ima oko 20 godina. BFM također navodi da je ubijeni nastavnik predavao francuski jezik, dok je ozlijeđen profesor tjelesne kulture.
Učenici su bili zatvoreni u svojim učionicama, dodaje se. Predsjednik Emmanuel Macron krenuo je u Arras, priopćio je njegov ured. U televizijskom obraćanju naciji u četvrtak, Macron je pozvao Francuze da ostanu ujedinjeni i suzdrže se od prebacivanja sukoba Izraela i Hamasa u zemlju.
Ništa do sada ne upućuje da je ovaj napad povezan s događajima u Izraelu i Pojasu Gaze, rekao je Reutersu drugi policijski izvor.
Francusko tužiteljstvo za borbu protiv terorizma priopćilo je da otvara istragu o napadu. Uhićen je i brat osumnjičenog napadača. Novine La Voix du Nord pišu da su učenici u svim školama u Arrasu - gradu u deindustrijaliziranom, etnički raznolikom sjevernom dijelu Francuske - zadržani u svojim učionicama zbog sigurnosti.
Francuska je bila na meti niza islamističkih napada proteklih godina, a najgori je bio istovremeni napad naoružanih napadača i bombaša samoubojica na klubove i kafiće u Parizu u studenome 2015. Čečenski tinejdžer odrubio je 2020. glavu učitelju Samuelu Patyju jer je koristio karikature proroka Muhameda tijekom sata o slobodi izražavanja.
Njemačka u strahu od antisemitskih napada jača mjere sigurnosti
Njemačke vlasti očekuju val antisemitskih napada na židovske objekte u Njemačkoj, ali i prosvjede ispred veleposlanstava zemalja koje podržavaju Izrael, prije svega SAD-a, javljaju njemački mediji u petak prenoseći da vlasti jačaju mjere sigurnosti.
"Povisili smo stupanj sigurnosti ispred židovskih objekata u Njemačkoj poput sinagoga ili škola", rekao je direktor Saveznog ureda za borbu protiv kriminala (BKA) Holger Muench.
Očekuju se i pojačani prosvjedi ispred predstavništava Izraela, ali i SAD-a, i to bez obzira na to je li izdana dozvola za okupljanje.
Hamas je preko kanala Telegram za ovaj petak pozvao na prosvjedne skupove diljem Europe. Prema internim spisima koje su dobili na uvid neki njemački mediji poput dnevnika Koelner Stadtanzeiger, Savezni ured ne isključuje ni mogućnost da Hamas svoje sljedbenike pozove i na poduzimanje napada na objekte poput sinagoga.
Pritom, kako se navodi, postoji opasnost od "spontanih slučajeva radikalizacije" osoba koje do sada nisu vlastima bile poznate kao pripadnici islamističke scene. S obzirom na to da je Izrael od njemačke vlade zatražio i isporuku streljiva, BKA očekuje i napade na njemačku vojnu industriju, i to ne samo islamista nego i ekstremnih ljevičarskih skupina.
Strah od incidenata u školama
Povjerenik savezne vlade za borbu protiv antisemitizma Felix Klein strahuje od porasta antisemitskog raspoloženja, posebice u školama. "Već sad imamo dojave o isticanju palestinskih zastava na njemačkim školama i pribojavamo se da će sukob u Izraelu biti prenesen i u njemačke škole", kaže Klein.
Od migrantskog vala 2015./2016. povećao se udio arapskog stanovništva u Njemačkoj, i to ne samo u većim gradovima. Posljednjih godina se bilježi i porast broja napada na osobe koje ističu židovska obilježja poput nošenja Davidove zvijezde ili kipe, tradicionalnog pokrivala za glavu kod muškaraca.
U berlinskoj četvrti Neukoelln arapska zajednica je u subotu na ulicama otvoreno slavila pokolj Hamasa nad izraelskim civilima. Njemački kancelar Olaf Scholz je u četvrtak najavio zabranu rada organizacije Samidoun, koja je do sada organizirala skupove na kojima su isticane antisemitske parole.