MOL Grupa pokrenula projekt koji će biti prekretnica u njenom razvoju

Foto: MOL

POLA godine nakon objavljivanja strategije MOL 2030., MOL Grupa je ostvarila važnu prekretnicu na svom industrijskom transformacijskom putu. Sporazumi o licenciranju potpisani s tvrtkama Evonik IP i Thyssenkrupp, omogućit će MOL-u proizvodnju propilen oksida, ključne komponente za proizvodnju polieterskih poliola. MOL namjerava postati važan proizvođač polieterskih poliola, visoko vrijednog proizvoda koji se primjenjuje u automobilskoj, ambalažnoj te industriji namještaja.

Potpisani ključni ugovori

MOL Grupa potpisala je ključne ugovore vezane uz temeljne tehnologije projekta Poliol, koji je najavljen 2016. godine kao dio prvog investicijskog ciklusa dugoročne strategije MOL-a. Ugovori se odnose na kupnju tehnoloških dozvola i paketa za dizajn procesa za tzv. HP-PO (vodikov peroksid-propilen oksid) tehnologiju proizvodnje propilen oksida. Davatelj licence za jedinicu za vodikov peroksid za ograničenu internu upotrebu je Evonik, dok jedinicu propilen oksida licencira konzorcij kojega čine Evonik i Thyssenkrupp Industrial Solutions. Ugovori također sadrže obvezujuće ponude i predugovore vezane uz kasnije faze projektiranja i izvođenja HP-PO jedinica od strane Thyssenkruppa te o kupnji vlasničkih katalizatora tvrtke Evonik. Potpisivanje ovih ugovora o licenci označava početak velikog investicijskog projekta od strateške važnosti za MOL, kao i početak dugoročnog partnerstva između MOL Grupe i tvrtki Evonik i Thyssenkrupp.

Osim toga, MOL Grupa je odabrala tvrtku Fluor kao konzultanta za vođenje projekta, i to za FEED (Front-end engineering design), za projektiranje, za nabavu te za faze izgradnje u projektu. MOL Grupa je u završnoj fazi odabira davatelja licence za tehnologiju polieter poliola, kao i izvođača radova za projektiranje infrastrukture i drugih objekata.

Ovi sporazumi predstavljaju prvi korak u provedbi dugoročne strategije MOL 2030., kojom je izdvojeno oko 1,9 milijardi dolara za ulaganja u transformacijske projekte u području kemijskih i petrokemijskih proizvoda za razdoblje od 2017. – 2021. Industrijski kompleks koji će biti izgrađen u Mađarskoj, bit će najveći pojedinačni organski investicijski projekt MOL Grupe u periodu 2017. – 2021. Nova proizvodna linija ne samo da će osigurati pristup atraktivnim tržištima u Srednjoj i Istočnoj Europi, već će činiti logičan nastavak strategije MOL-a koja podrazumijeva daljnje kretanje duž vrijednosnog lanca prema polu-proizvodima i specijalnim kemijskim proizvodima. Sukladno MOL-ovoj temeljnoj vrijednosti održivog razvoja, ovaj je korak približio MOL najsuvremenijoj, energetski učinkovitoj tehnologiji, bez materijalnih nusproizvoda. Polioli bazirani na propilen oksidu služe kao sirovine za poliuretanske pjene, koje imaju široku primjenu u automobilskoj, ambalažnoj te industriji namještaja, kao i u građevini.

Važan korak u strategiji MOL Grupe 2030.

Planirani novi industrijski kompleks sastoji se od HP-PO postrojenja s kapacitetom proizvodnje propilen oksida od 200 kt godišnje, nekoliko proizvodnih linija za polieter poliole, komunalnih i drugih infrastrukturnih investicija.

Zsolt Hernádi, predsjednik Uprave MOL Grupe, komentirao je: "Današnji sporazum s našim renomiranim partnerima predstavlja važan korak u implementaciji strategije MOL Grupe 2030., koja će MOL Grupu transformirati u vodeću kemijsku tvrtku u Srednjoj i Istočnoj Europi. Kao prvi odlučujući investicijski korak, uložit ćemo milijardu dolara u projekt Poliol i time postati važan europski igrač. Inovativna i ekološki prihvatljiva tehnologija ne samo da će nam omogućiti da postanemo jedini integrirani proizvođač poliola u našoj regiji, već će nam otvoriti vrata za ulazak u druga, visoko profitabilna područja kemijske industrije."

Johannes Ohmer, član Upravnog odbora tvrtke Evonik Resource Efficiency GmbH, pojasnio je: "Projekt Poliol je dobar primjer za suradnju jakih partnera koji kombiniraju svoje specifične prednosti kako bi moćno i uspješno ujedinili snage te tako izgradili temelje za dugoročno pouzdano strateško partnerstvo. Evonik će doprinijeti svojom naprednom tehnologijom te operativnim iskustvom, kao i izvanrednim učinkom svojih katalizatora. Kao inovativan i pouzdan partner promičemo rješenja koja su fokusirana na učinkovitost resursa pa su kao takva i održiva."

Sami Pelkonen, predsjednik Uprave poslovne jedinice Electrolysis & Polymers u tvrtki Thyssenkrupp, izjavio je: "Ponosni smo što možemo ući u ovaj dugoročni licencni ugovor koji će MOL-u omogućiti proizvodnju visoko kvalitetnog propilen oksida kroz iznimno ekonomičan proces. Proces koji nudi učinkovitu potrošnju sirovina, ekološki prihvatljivu proizvodnju i niska kapitalna ulaganja, razvijen je na temelju naše snažne stručnosti u procesnom projektiranju i dizajnu te izgradnji kemijskih i drugih industrijskih postrojenja, zajedno s našim partnerom Evonikom."

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.