Iz Hrvatske liječničke komore pozvali su u četvrtak na etičko izvještavanje o suicidu te solidarnost i toleranciju u društvu nakon smrti mlade liječnice, a osvrnuli su se i na probleme u zdravstvu, upozorivši da je "neučinkovitost sustava izvor nezadovoljstva i liječnika i pacijenata".
Mlada liječnica iz čakovečke bolnice nedavno je pronađena mrtva u svom stanu u Zagrebu, dan nakon što je na Facebooku objavljena gruba kritika na njezin rad te popratni uvredljivi komentari.
HLK je izrazio sućut njezinoj obitelji, kolegama i prijateljima te je u priopćenju upozorio da je liječnička profesija izuzetno rizična za mentalno zdravlje, da su liječnici izloženi visokim razinama stresa i sindromu sagorijevanja te da su na poslu nerijetko izloženi verbalnom ili čak fizičkom nasilju, ali i napadima i uvredama na društvenim mrežama.
"Postoje službeni kanali kroz koje se može prijaviti nezadovoljstvo pruženom zdravstvenom zaštitom. HLK apelira na građane da u javnosti i na društvenim mrežama o radu liječnika govore onako kako bi htjeli da se govori o njihovom radu", istaknuli su iz Komore.
Pri tome su podsjetili da pozivi i poticanje na nasilje te govor mržnje na društvenim mrežama predstavljaju kazneno djelo.
Apelirali na pridržavanje smjernica WHO-a u medijskom izvještavanju o samoubojstvima
Također, HLK je urednike i novinare pozvao da se pri izvještavanju o samoubojstvima pridržavaju smjernica Svjetske zdravstvene organizacije, upozorivši da znanstvena istraživanja potvrđuju da neetično medijsko izvještavanje o samoubojstvima može imati negativan utjecaj te potaknuti nova samoubojstva.
Stoga će HLK uputiti poziv Hrvatskom novinarskom društvu da zajedno pokrenu aktivnosti koje će dodatno osvijestiti važnost etičkog izvještavanja u prevenciji samoubojstava.
Govoreći o problemima u hrvatskom zdravstvu, Komora je ocijenila da ono nije učinkovito organizirano, što građani osjećaju kroz smanjenu dostupnost zdravstvene skrbi, a liječnici kroz premorenost, iscrpljenost i ogroman psihički i fizički stres.
"I liječnici i pacijenti žrtve su neučinkovitog javnog zdravstvenog sustava. To je ono na što se svi moramo fokusirati jer upravo ta neučinkovitost sustava je izvor nezadovoljstva i liječnika i pacijenata", poručili su.
Dodali su da je Komora pokrenula poseban telefon za psihološku podršku i savjetovanje za liječnike te im omogućila i niz digitalnih edukacija o mentalnom zdravlju.
*Savjetodavnu pomoć suicidalne i depresivne osobe mogu dobiti na više mjesta. U Republici Hrvatskoj postoji nekoliko brojeva telefona za psihološku pomoć:
Tako u sklopu Klinike za psihijatriju Kliničkog bolničkog centra Zagreb djeluje Centar za krizna stanja i prevenciju suicida, u koji se može doći bez najave i uputnice između 8 i 20 sati ili nazvati telefon 01 2376 470 od 0 do 24 sata.
Psihološku pomoć možete dobiti i na Hrabrom telefonu na broju 116 111.
SOS telefon za pomoć suicidalnim i depresivnim osobama ima i udruga Životna linija – 0800 123 123. Stručna pomoć i potpora putem linije dostupna je svakim radnim danom od 10 do 22 sata. Telefonska je linija anonimna i potpuno besplatna za pozivatelje.
Psihološki centar TESA pruža besplatno psihološko telefonsko savjetovanje na broju 01 4828 888 svakog radnog dana od 10 – 22 h.
Hrvatska udruga za prevenciju suicida – HUPS u Virovitici djeluje od 2008. godine te nudi pomoć putem broja 033/721-178