KINESKI znanstvenik koji je lani šokirao svijet stvaranjem prvih "genetski modificiranih" beba, osuđen je na tri godine zatvora zbog nezakonite medicinske prakse, javlja agencija Xinhua.
Znanstvenik He Jiankui objavio je u studenome 2018. da je metodom prepravljanja genoma poznatom kao CRISPR-Cas9 u postupku medicinski pomognute oplodnje uspio stvoriti genetski modificirane djevojčice tako da se u budućnosti ne zaraze HIV-om kojim je zaražen njihov otac.
Tada vanjski profesor na Južnom sveučilištu za znanost i tehnologiju u Shenzhenu zgrozio je znanstvene krugove, a kineska vlada naredila je obustavu istraživanja i otvorila istragu.
Suradnici dobili blaže kazne
He je osuđen na sudu u Shenzhenu jer je "protuzakonito provodio postupak genetske manipulacije embrija u reproduktivne svrhe", objavila je službena kineska agencija.
Zhang Renli i Qin Jinzhou, suradnici doktora Hea koji su radili u dvije neimenovane medicinske ustanove, osuđeni su na blaže kazne.
"U želji za slavom i bogatstvom oni su svjesno prekršili nacionalne zakone u području znanstvenog istraživanja i medicinskog postupka", navodi sud i dodaje: "Prekršili su granicu etike u znanstvenom istraživanju i medicinsku etiku."
Ukupno tri genetski modificirane bebe rođene su kao rezultat tih istraživanja, dodaje Xinhua.
Kineske vlasti potvrdile su u siječnju 2019. da i druga žena nosi dijete s modificiranim RNA osim dviju blizanki, no rođenje tog djeteta nije potvrđeno, piše agencija AFP.