Analiza CNN-a: Trump je povukao vrlo riskantan potez. Izgleda da mu se isplatio

Foto: Profimedia

Američki predsjednik Donald Trump izveo je zapanjujući političko-ekonomski manevar: podiže carine na uvoz iz nekih od najvažnijih trgovinskih partnera SAD-a, a većina svijeta te dogovore dočekuje kao – pobjede, piše CNN u svojoj analizi.

Uvođenje povijesno visokih poreza na uvoz robe iz cijelog svijeta, osobito u trenutku kada se američki potrošači još oporavljaju od najveće inflacije u posljednje četiri desetljeća, jedno je od najriskantnijih Trumpovih poteza u ovom mandatu.

Trump je u velikoj mjeri izabran na temelju obećanja da će poboljšati financijsku situaciju Amerikanaca. No ekonomisti većinom odbacuju njegovu trgovinsku politiku, upozoravajući da će povećati troškove za poduzeća i potrošače.

Ali Trump je krenuo u suprotnom smjeru od ostatka svijeta – i zasad mu se to isplatilo. Ključ uspjeha? Psihologija: postavio je ljestvicu prijetnji toliko visoko da svaki dogovor ispod tog praga izgleda kao uspjeh, navodi CNN.

"Trump uvijek ima plan, ali on nije uvijek očit", rekao je ministar financija Scott Bessent za Bloomberg TV jutros.

Primjerice, Trump je početkom mjeseca zaprijetio Japanu carinom od 25% nakon što su pregovori zapeli. No jučer kasno navečer najavljen je trgovinski sporazum prema kojem će carine na japansku robu iznositi 15%. Danas su američka tržišta snažno porasla, a japanska su doslovno eksplodirala.

No, tih 15% i dalje je više od dosadašnjih 10%, koliko su uvoznici u SAD-u plaćali za japansku robu od travnja, kada je Trump uveo tzv. recipročne carine – i znatno više od 1.5%, kolika je carina bila prije nego što je preuzeo dužnost.

Tržištima važna jasnoća, a ne nužno visina carina

Za neke analitičare, stvarna pobjeda je – predvidljivost koju ovi trgovinski sporazumi donose za ulagače, potrošače i poduzeća.

"Pozitivno je što se, nadamo se, bližimo kraju neizvjesnosti oko konačnih carinskih stopa, pa se poduzeća mogu početi prilagođavati", napisao je Peter Boockvar, glavni investicijski direktor One Point BFG Wealth Partnersa, u bilješci klijentima jutros. No dodao je kako "živimo u bizarnoj kombinaciji političke i ekonomske stvarnosti".

Trump pobjeđuje pomicanjem granica prihvatljivog, primijetio je Ed Mills, politički analitičar u Washingtonu pri Raymond Jamesu.

"U odnosu na ono što je prijetio, izgleda kao da je popustio. No u odnosu na ono što je bilo prije, to su značajne carine", rekao je Mills za CNN. "Ulagači žele samo jednu stvar – da nestane neizvjesnost."

Kako je to formulirao analitičar TD Securitiesa Chris Krueger: Trump je pomaknuo Overtonov prozor – okvir onoga što je javnosti prihvatljivo.

"Carina od 15% petom najvećem trgovinskom partneru SAD-a? Bolje nego 25%", rekao je Krueger.

Kratkoročna pobjeda, dugoročne nepoznanice

Trgovinski rat još nije završen, a dugoročne posljedice Trumpove politike mogle bi biti štetne – i ekonomski i politički, navodi CNN u analizi.

No kratkoročno, Trump zasad pobjeđuje, dodaje se u analizi.

Prekretnica je došla 9. travnja, kada je Trump privremeno – na 90 dana – pauzirao tzv. carine Dana oslobođenja, koje su tjedan dana ranije uzdrmale burze i na kratko ih gurnule u područje medvjeđeg tržišta. Obvezničko tržište također je počelo pokazivati znakove pucanja – sve dok ministar financija Bessent nije nagovorio Trumpa da povuče najagresivnije poteze.

Od tog trenutka burze rastu, a potrošačko povjerenje – koje se srušilo blizu povijesnog minimuma – polako se oporavlja.

Nekoliko događaja dodatno je umirilo tržišta: 12. travnja Trumpova administracija izuzela je pametne telefone i elektroniku iz kruga visokih carina na Kinu, što je donijelo novi oporavak tržišta. Sredinom svibnja postignut je novi trgovinski sporazum s Kinom, kojim su carine drastično smanjene i otvorena tržišta koja su ranije bila zatvorena uslijed tenzija. Carine na kineski uvoz pale su s 145% na 35%, čime je ukinut de facto embargo.

Dogovor s Ujedinjenim Kraljevstvom, novi kineski sporazum te niz jučerašnjih trgovinskih najava – od Indonezije do Filipina i Japana – unijeli su dozu prijeko potrebne jasnoće.

Trump koristi carine, dogovore i prijetnje kao način da ojača američku industriju. Tako se snažno usprotivio tzv. netarifnim preprekama, poput poreza na digitalne usluge, za koje administracija smatra da nepravedno pogađaju američku tehnološku industriju.

Primjerice, krajem prošlog mjeseca Trump je oštro kritizirao Kanadu zbog uvođenja poreza na online tvrtke i zaprijetio prekidom trgovinskih pregovora. Najavio je i novu carinu za Kanadu do kraja tjedna – a nekoliko dana kasnije Ottawa je odustala od poreza.

Trump je u trgovinske sporazume uključio i otvaranje stranih tržišta za američki izvoz, uključujući govedinu za UK, rižu i automobile za Japan te razne proizvode za Vijetnam, Indoneziju i Filipine.

Još nije kraj

Ipak, nije sigurno da Trump može proglasiti pobjedu na trgovinskom planu, piše CNN. Očekuje se da će deseci trgovinskih partnera sljedeći tjedan dobiti nove, više carine, a Trump razmatra dizanje univerzalne carine uvedene 2. travnja s 10% na 15% ili 20%. Europska unija, jedan od ključnih partnera SAD-a, i dalje nije uspjela zaključiti sporazum – a to bi moglo dovesti do eskalacije carina s obje strane Atlantika.

SAD i globalno gospodarstvo zasad su podnijeli Trumpove carine, no nije jasno hoće li izdržati ako se stope dodatno povećaju – osobito kako američki uvoznici iscrpe zalihe robe koje su unaprijed uvezene prije stupanja carina na snagu.

"Još je prerano za donošenje zaključaka o dugoročnim učincima, pogotovo jer se novi krug carinskih mjera očekuje u kolovozu", rekla je Lynn Song, glavna ekonomistica ING-a za Veliku Kinu, u bilješci klijentima.

Trumpova administracija toga je svjesna. A dogovor s Japanom, koji je bio bolji od očekivanog, sugerira da Bijela kuća možda ne želi pretjerano pritiskati ključne partnere, svjesna da bi ekonomski udar visokih carina i mogući uzvratni potezi mogli postati neprihvatljivi za poduzeća, ulagače i građane, primijetila je Ulrike Hoffmann-Burchardi, voditeljica globalnih ulaganja u dionicama pri UBS Global Wealth Managementu.

Inflacija ponovno lagano raste. Poslovno povjerenje jača, ali očekivanja o dobiti i rastu i dalje su slaba. Povjerenje potrošača se popravlja, ali i dalje je znatno ispod razina prije početka carinskog režima. Tržište rada počinje pokazivati znakove slabosti.

Zbog toga američki dolar oštro pada, što odražava zabrinutost tržišta zbog moguće slabosti gospodarstva. Danas su prodani i američki i japanski državni papiri.

To je način na koji tržište poručuje: sigurnost sadašnjosti lako može prerasti u novu nestabilnost.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.