Hrvatska prva u Europi po broju znanstvenih radova koje su napisale žene

Ilustracija: EPA

Hrvatska je među vodećim državama Europe po broju samozaposlenih žena, a na drugom je mjestu po zastupljenosti žena u istraživanjima i inovacijama u EU, navodi se u trogodišnjem izvješću o stanju rodne ravnopravnosti She Figures 2024.

Hrvatska je postigla značajan napredak te po ukupnim rezultatima zauzima visoko drugo mjesto u području istraživanja i razvoja u EU, s indeksom rodne ravnopravnosti od 79.6 (od ukupno 100 bodova), stoji u izvješću, priopćio je Ured za ravnopravnost spolova Vlade RH.

Po napretku žena u karijeri Hrvatska je na trećem mjestu, po sudjelovanju žena u istraživanjima na četvrtom, a po zastupljenosti žena u svim istraživačkim sektorima na petom mjestu. Po broju znanstvenih publikacija kojima su autorice žene Hrvatska je na prvom mjestu.

Riječ je o trogodišnjem izvješću

Za Hrvatsku je najviše prostora za napredak po pitanju žena na pozicijama donošenja odluka, jer se u toj dimenziji nalazi na 26. mjestu. Potrebni su daljnji koraci kako bi se povećao i udio žena znanstvenica i inženjerki u ukupnoj radnoj snazi.

Trogodišnje izvješće o stanju rodne ravnopravnosti u istraživanju i inovacijama She Figures objavila je Glavna uprava za istraživanje i inovacije Europske komisije kako bi obilježila Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti.

Podaci su prikupljeni u 44 zemlje: članice EU, Velika Britanija, zemlje u kojima se provodi Horizon Europe te, kada su dostupni podaci, zemlje članice regije G20.

Žene su podzastupljene u STEM-u

Ključni nalazi pokazuju da žene brojčano nadmašuju muškarce u sveučilišnom obrazovanju, ali i dalje su izrazito podzastupljene u zapošljavanju u STEM-u i na čelnim pozicijama. Usto, detektiran je sve veći rodni jaz u kritičnim sektorima poput IKT-a (informacijska i komunikacijska tehnologija), u kojem žene čine samo 22 posto doktoranada, što odražava zabrinjavajući odmak od rodne ravnopravnosti.

"To ne samo da produbljuje postojeći nedostatak vještina u EU, već također prijeti dugoročnoj konkurentnosti. Rodne razlike i dalje postoje na najvišim razinama istraživanja i inovacija, pri čemu su samo 9 posto izumitelja žene, a 98 posto istraživanja u EU ne uspijeva integrirati rodnu dimenziju", navodi Ured u priopćenju.

Cilj je rodna ravnopravnost

S druge strane, izvješće pokazuje da su u EU napravljeni značajni koraci u promicanju rodne ravnopravnosti u istraživanju i inovacijama, uključujući uvođenje kriterija prihvatljivosti Plana rodne ravnopravnosti za Horizon Europe, prema kojem je integracija rodne dimenzije u sadržaj istraživanja i inovacija uvjet za većinu projekata.

Također, jedan od ciljeva je postizanje 50 posto žena u odborima, stručnim skupinama i odborima za ocjenjivanje povezanima s programom Horizon Europe.

Komentare možete pogledati na ovom linku.

Pročitajte više

 
Komentare možete pogledati na ovom linku.