UMIROVLJENICI u Hrvatskoj nisu zadovoljni visinom mirovina koje, u prosjeku, iznose oko 2400 kuna.
No, s obzirom na to da se one isplaćuju iz plaća sadašnjih radnika, a omjer je takav da na jednog umirovljenika dolazi oko 1,3 radnika, teško da mogu biti veće, a poboljšanju situacije ne pridonosi ni to da ljudi u Hrvatskoj znatno ranije “odustaju” od rada u odnosu na većinu drugih zemalja Europske unije.
Hrvatska na dnu zemalja EU po zaposlenosti starijih
Podaci Eurostata pokazuju da je stopa zaposlenih u dobnoj skupini od 55 do 64 godine u Hrvatskoj tek oko 42 posto, čime smo pri dnu ljestvice zemalja EU. Niži postotak imaju jedino Grčka i Luksemburg.
Prosjek zaposlenosti za osobe od 55 do 64 godine na razini EU iznosi 59 posto. Na vrhu je, naravno, Švedska u kojoj je zaposlenost u promatranoj dobnoj skupini blizu 80 posto.
Slijede Njemačka, Danska, Estonija, Litva, Nizozemska, Latvija...
I kada se pogledaju podaci o očekivanom radnom vijeku, Hrvatska je opet pri dnu. Tako je očekivani radni vijek u Hrvatskoj, prema podacima Eurostata za 2017., 32.5 godina. Među zemljama EU-a kraći očekivani radni vijek ima jedino Italija - 31,6 godina.
Na vrhu su opet zemlje sjevera Europe, a prednjači Island s očekivanim radnim vijekom od čak 47 godina. Iza Islanda je Švedska gdje je očekivani radni vijek 41,7 godina, a slijede Nizozemska i Danska s radnim vijekom od oko 40 godina.