Gruzijski premijer Irakli Kobakhidze kritizirao je američke dužnosnike zbog "lažnih izjava" o kontroverznom zakonu njegove vlade o "stranim agentima", koji je naišao na široke prosvjede u Tbilisiju i kritike zapadnih dužnosnika.
Zakon bi zahtijevao da se nevladine organizacije i mediji koji primaju više od 20 posto svojih sredstava iz inozemstva registriraju kao agenti stranog utjecaja. SAD tvrdi kako je zakon inspiriran Kremljom i nespojiv s demokratskim vrijednostima.
Kobakhidze, iz vladajuće stranke Gruzijski san, odgovorio je Washingtonu. "Lažne izjave dužnosnika američkog State Departmenta o uličnim skupovima i nacrtu zakona o transparentnosti podsjećaju nas na slične lažne izjave bivšeg američkog veleposlanika 2020.-2023.", poručio je.
Sve veći gnjev javnosti
Podsjetimo, gruzijske snage sigurnosti su u utorak navečer upotrijebile suzavac i vodene topove kako bi rastjerale masu prosvjednika. Zapadni političari i lokalna oporba izrazili su sljedećih dana zabrinutost zbog policijske represije.
Vlast inzistira na zakonu, unatoč sve većem gnjevu javnosti i opetovanim upozorenjima da bi taj potez mogao ugroziti težnje zemlje za članstvo u Europskoj uniji, piše Politico.
"Zakonodavstvo i antizapadna retorika Gruzijskog sna stavljaju Gruziju na nesigurnu putanju. Pozivamo vlasti da dopuste nenasilnim prosvjednicima da nastave koristiti svoje pravo na slobodu izražavanja", poručili su iz State Departmenta.
Gruzijska verzija zakona sličnija ruskoj
Kobakhidze im je uzvratio kako on nije "izražavao svoju zabrinutost zbog brutalnog slamanja studentskog prosvjednog skupa u New Yorku", očito misleći na propalestinske prosvjede na njujorškim sveučilištima tijekom kojih je uhićeno više od 300 prosvjednika.
Pristaše zakona unutar stranke Gruzijski san kažu da je zakon napravljen po uzoru na američki Zakon o registraciji stranih agenata (FARA). Međutim, FARA se odnosi samo na lobiste koji aktivno rade u ime vlada drugih zemalja i komuniciraju sa zakonodavcima.
Gruzijska verzija zakona odnosila bi se na sve skupine civilnog društva, lokalne medije i nevladine organizacije koje dobivaju čak 20 posto njihovog financiranja iz inozemstva, čineći ga sličnijim ruskom zakonu o stranim agentima koji se koristio za gušenje neslaganja u zemlji.